rekuperacja

System wentylacji z odzyskiem ciepła

Dbanie o własne zdrowie powinno być dla każdego człowieka priorytetem. W końcu nawet najsprawniejszy umysł na nic się nie zda, jeżeli ciało nie będzie na tyle zdrowe, aby prowadzić różnego rodzaju działania. W związku z tym powinniśmy zastanowić się, czy we wszystkich dziedzinach naszego życia dbamy o zdrowe podejście. Nie pomijajmy takich, zdaje się z pozoru, że mało istotnych, spraw, które jednak mają naprawdę duży wpływ na nasz organizm.

Rekuperacja – dlaczego warto

rekuperacjaJedną z takich spraw jest… wentylacja budynków. Tak, bowiem to te systemy mogą dostarczać (lub nie) odpowiednią ilość świeżego powietrza, które jest niezbędne do utrzymania dobrego samopoczucia. Gdy tylko powietrze zużyje się i jest w nim zbyt dużo dwutlenku węgla, wówczas nie możemy zbyt długo go wdychać, bo prędko zaczniemy czuć się źle – zarówno pod względem samopoczucia, jak i kondycji: będziemy czuć się zmęczeni, możemy odczuwać bóle głowy. To wszystko dlatego, że nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. System wentylacji powinien więc być zawsze sprawny oraz wydajny. Dobrym wyborem wydaje się być rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

rekuperacjaJest to bowiem rozwiązanie energooszczędne – w odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, zimą nie musimy wyziębiać pomieszczeń, aby uzyskać odrobinę świeżego powietrza (przez co koszty ogrzewania rosną). Rekuperacja pobiera zimne powietrze z zewnątrz, które jest jednak – dzięki wymiennikowi ciepła – ogrzewane energią pochodzącą ze zużytego powietrza z pomieszczenia. Rozwiązanie proste, ale jakże skuteczne! Aż dziwne, że tak późno zaczęło cieszyć się popularnością, skoro przynosi naprawdę ogromne korzyści. Równocześnie nowoczesne systemy rekuperacyjne posiadają także możliwość chłodzenia powietrza, dlatego sprawdzają się latem, zamiast klimatyzacji. Nie musimy więc inwestować w dodatkowe urządzenie do chłodzenia, ponieważ jeden rekuperator spełnia dwie, istotne dla nas funkcje – może zarówno ogrzewać powietrze zimą, jak i chłodzić je latem. Warto wskazać także na fakt, iż stosowanie systemu rekuperacyjnego ma dobry wpływ także na zdrowie alergików.

Ciepło pochodzące z zewnątrz jest bowiem na samym początku oczyszczane z alergenów, jak też innych drobnych zanieczyszczeń. W rezultacie w pomieszczeniach znajduje się zawsze jedynie powietrze najwyższej jakości, którym przyjemnie jest oddychać. Już dzisiaj w nowoczesnym budownictwie odchodzi się od budowy wentylacji grawitacyjnej na rzecz rekuperacji. Jest to rozsądne podejście, ponieważ dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła naprawdę wiele zyskujemy.