Kurtka strażacka odblaskowa

Robocze zimowe kurtki odblaskowe – daj się zauważyć

Nadchodząca zimna skraca nasze dnie i wydłuża noce. Widoczność na drogach przez większą część doby jest więc znacznie ograniczona. Dodatkowo dochodzi do tego również nieprzewidywalna pogoda (deszcze, mgła, opady śniegu) oraz niska temperatura powietrza prowadząca m.in. do oblodzenia jezdni.

Kurtki odblaskowe i bezpieczeństwo

Pracownicy drogowi w okresie zimowym narażeni są więc na szczególne niebezpieczeństwo. Z powodu ograniczonej widoczności na drodze kierowcy mogą ich bowiem nie zauważyć, co może doprowadzić do tragedii. W takich okolicznościach warto więc zadbać o stosowny ubiór – odblaskowe kurtki robocze zimowe zapewnią pracownikom drogowym widoczność, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Według statystyk opracowanych przez Komendę Główną Policji, w 2017 roku do Policji zgłoszono 32760 wypadków drogowych, w których zginęło ponad 2830 osób, a aż blisko 40000 osób zostało rannych. Statystyki wskazują również na to, że współczynnik występowania wypadków wzrasta w okresie jesienno-zimowym, kiedy to trudne warunki pogodowe oraz krótkie dnie znacznie ograniczają widoczność na drogach. W tego typu sytuacjach jedynym wybawieniem zdają się odblaski, które odbijają światła samochodów, dzięki czemu jesteśmy na drogach widoczni.

Kurtka strażacka odblaskowaOd 2014 roku posiadanie przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych jest już obowiązkiem. Za brak tego typu elementu widocznego dla kierowcy grozi nawet mandat. Pamiętać o tym muszą niewątpliwie również robotnicy drogowi, dla których odpowiednio zaprojektowana odzież odblaskowa jest również koniecznością. W okresie letnim, kiedy to zarówno widoczność, ja,k i temperatura jest nam o wiele bardziej przychylna, robotnicy mogą ograniczyć się do specjalnych kamizelek ostrzegawczych (dopuszczalne kolory to czerwony, żółty oraz pomarańczowy), które muszą spełniać zasady BHP. W okresie zimowym należy zaopatrzyć się natomiast w odblaskową kurtkę roboczą zimową, która nie tylko sprawi, że robotnik będzie na drodze widoczny, ale również ogrzeje go i nie dopuści tym samym do równie niebezpiecznego wychłodzenia organizmu. Kurtki robocze zimowe odblaskowe są wykonane z odblaskowego tworzywa, najczęściej w kolorze żółtym. Ponadto są one również wodoodporne, posiadają głęboki kaptur, a materiał, z których są wykonane jest specjalnie impregnowany. Kurtki tego typu posiadają duże pasy odblaskowe, które pokrywają większą część odzieży. Ich wygodny krój nie krępuje ruchów, dzięki temu robotnicy mają możliwość swobodnego poruszania się. Jak dowodzą statystyki policyjne z ubiegłego roku w Polsce co roku na drogach umiera wiele tysięcy osób.

Szczególne niebezpieczeństwo wypadków występuje zwłaszcza zimą. Robotnicy pracujący na drogach powinni więc zadbać o swoją widoczność i zaopatrzyć się w wysokiej jakości odblaskowe kurtki robocze, które nie tylko wpłynął pozytywnie na ich widoczność, ale również nie doprowadzą do wychłodzenia organizmu.