Za pierwszy klimatyzowany budynek na świecie uznaje się Teatr Rivoli na Time Square. W 1925 roku firma amerykańskiego wynalazcy W. H. Carriera zamontowała w nim instalację wykorzystującą klimatyzator ze sprężarką odśrodkową. Pierwsze przyokienne klimatyzatory pojawiły się w 1931 roku. Dwa lata później powstał pierwszy prywatny budynek mieszkalny, który posiadał klimatyzację. Wcześniej klimatyzacja zagościła już w samochodach osobowych.
Klimatyzatory gdzie można je spotkać?
Kompaktowe urządzenia klimatyzujące rozpowszechniły się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jednym z rodzajów klimatyzatorów montowanych przez krakowskie firmy są urządzenia typu monoblok. Takie urządzenie składa się z pojedynczej jednostki, wewnątrz której znajdują się wszystkie niezbędne elementy, takie jak parownik, skraplacz czy sprężarka. Ciepłe powietrze jest w tym przypadku odprowadzane z instalacji specjalnie przygotowanym do tego przewodem, który umieszcza się w otworze okiennym lub wentylacyjnym. Klimatyzatory typu split posiadają bardziej skomplikowaną budowę. Są to najpopularniejsze urządzenia stosowane obecnie na polskim rynku. Klimatyzator typu split składa się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Są one połączone ze sobą przy pomocy przewodów freonowych, w których znajduje się czynnik chłodniczy.
Wykonywany przez fachowców bezproblemowy montaż klimatyzacji w Krakowie wymaga posiadania uprawnień potwierdzonych certyfikatem F-gazowym. Posiadający takie uprawnienia krakowscy specjaliści mogą montować, serwisować oraz naprawiać klimatyzatory. Taka regulacja jest niezbędna ze względu na czynnik chłodniczy, który może być substancją szkodliwą i trzeba się obchodzić z nim umiejętnie. Urządzenie zewnętrzne montuje się do ściany budynku przy pomocy załączonych do niego wsporników. Informacje o niezbędnych odstępach są zawarte w instrukcji obsługi. Podczas montażu urządzenia wewnętrznego należy przygotować otwory w ścianach na przewody elektryczne oraz rury. Powiesiwszy obie jednostki, krakowscy fachowcy łączą je przewodami freonowymi oraz kablami elektrycznymi.
Od poprawnego podłączenia przewodów freonowych zależy bezpieczeństwo użytkowników klimatyzacji. Przewody i rurki od skroplin należy dokładnie zaizolować. W celu zwiększenia estetyki przewody można ukryć w przygotowanych wcześniej kanałach lub pod maskownicami. Rurkę na skropliny należy umieścić w taki sposób, żeby kapiąca woda nie była uciążliwa. Prawidłowa praca klimatyzacji będzie możliwa, jeżeli utrzyma się ją w czystości. Niezbędne jest także regularne serwisowanie instalacji.