Kukurydza należy do jednych z najczęściej uprawianych roślin w Polsce. Na przestrzeni lat, proces jej uprawy ulegał coraz większemu zautomatyzowaniu. Na przykład do czyszczenia uzyskanych w wyniku uprawy i zbioru zbóż wykorzystywane są coraz częściej automatyczne maszyny przesiewające. Czyszczalnie sitowe to obecnie najczęściej wykorzystywane maszyny do czyszczenia kukurydzy.
Dlaczego warto mieć takie urządzenie?
Doskonale nadają się one do oddzielania dobrego ziarna od tego słabego. Czyszczalnie pozwalają na bardzo skutecznie odfiltrowywanie zanieczyszczeń od ziaren. Chodzi tutaj na przykład o kamienie, piasek oraz łuski zboża. Czyszczalnie doskonale sprawdzać się będą również do oddzielania nasion zboża od nasion chwastów. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność działania maszyn takich, jak rekomendowana czyszczalnia do kukurydzy, łączy się jej pracę z wialnią czyszczenia wstępnego. Pozwala to na uzyskanie bardziej zadowalających efektów czyszczenia w krótszym czasie. Wynika to z faktu, że bez połączenie pracy tych dwóch maszyn, w czyszczalniach mogłoby dojść do potencjalnego zatykania otworów w sitach. Stąd też do poprawnego działania czyszczalni sitowej niezbędny jest właściwy poziom czystości surowca.
Wydajność czyszczalni sitowej nie jest wysoka, ale za to wyróżniają się one najwyższym poziomem dokładności czyszczenia pośród wszystkich maszyn konkurencyjnych. Czyszczalnie sitowe pozwalają na osiągnięcie czystości na poziomie dochodzących do nawet 95%. Efekty czyszczenia wialnią do zboża są znacznie mniej dokładnie i pozwalają na odebranie jedynie zanieczyszczeń lekkich. Wysokiej jakości czyszczalnie sitowe doskonale radzą sobie z nawet najbardziej wymagającymi zanieczyszczeniami. Dzięki temu nie będzie konieczności ręcznego sprawdzania wstępnie oczyszczonego surowca, co może być konieczne w przypadku wykorzystywania rozwiązań alternatywnych. Wykorzystywanie dedykowanych czyszczalni sitowych przekłada się na zwiększenie wydajności gospodarstwa rolnego, zajmującego się uprawą kukurydzy.
W obecnym czasie uprawa roślin wraz z biegiem czasu staje się coraz bardziej zautomatyzowana. Na przykład zboże rzadko kiedy jest oczyszczane ręcznie, wykorzystuje się natomiast w tym celu specjalistyczne maszyny. Przykładem jednej z nich są oczywiście czyszczalnie sitowe, których możliwości doceniają przede wszystkim rolnicy zajmujący się uprawianiem kukurydzy. Dzięki takim właśnie sprzętom, problem związany z koniecznością sprawdzania czy zboże zostało w odpowiedni sposób oczyszczone praktycznie ich nie dotyka.