Szafa

Budowa i rodzaje szaf do zabudowy

Szafy do zabudowy to najczęściej wybierany rodzaj szaf. Są niezwykle praktyczne, dobrze wyglądają, a ich koszt nie jest wysoki. Warto jednak zapoznać się z budową i rodzajami takich szaf, żeby wybrać najodpowiedniejszy model, który w stu procentach spełni nasze oczekiwania.

Charakterystyka szaf do zabudowy

SzafaSzafy muszą posiadać drzwi przesuwane, ponieważ są bardziej funkcjonalne niż drzwi uchylne. Montowane są na specjalnych ,,szynach” dzięki czemu przesuwają się cicho i bezproblemowo. Na całości drzwi lub ich części można zamontować lustro, zarówno na całej wielkości drzwi, jak i na części, wtedy pełni funkcję ozdobną. Najczęściej wybierane są drzwi imitujące drewnianą fakturę, ale można też dostać takie w kolorze ognistej czerwieni, w paski, czy z obłożone lustrzanym lacobelem. Większość tego typu szaf znajduje się we wnękach ściennych, czy na poddaszu na którym jest wiele skosów i niemożliwe lub utrudnione byłoby wstawienie tam tradycyjnej szafy. Wtedy szafy nie mają ścianek, zabudowy tylnej, a jedynie wspomniane drzwi. Szafy z drzwiami przesuwanymi można jednak stosować także bez wnęk, na przykład na korytarzach, wtedy muszą one posiadać boczne ścianki.

SzafaTakie meble budowane są z materiałów drewnopochodnych, dzięki czemu jeśli chodzi o te szafy do zabudowy – ceny w Warszawie są bardzo przystępne. Również ,,wypełnienie” szafy tworzone jest z podobnych tworzyw. Ilość półek, ich kształt, wielkość i rodzaj zależy tylko od nas. Jedna osoba ma wiele wyjściowych sukienek, które powinny swobodnie wisieć na wieszakach żeby się nie gniotły, a inny woli traktować taką szafę jako mebel do upychania wszystkiego, od ubrań, przez pościel, kończąc na torbach podróżnych. Na szczęście szafy tworzone są na indywidualne zamówienie, mogą zatem być spersonalizowane. Można w nich zamontować także szuflady, które idealnie sprawdzą się do przechowywania bielizny, czy innych rzeczy osobistych, które nie powinny znajdować się na samym wierzchu. Warto zaznaczyć, że coraz częściej tworzy się specjalne półki i wieszaki dedykowane konkretnym elementom garderoby. Mogą to być wieszaki na szaliki i apaszki, półki idealne do stawiania torebek czy kapeluszy, jak i półki na buty, pozwalające bez problemu znaleźć konkretną parę butów. Takie półki nie sprawią, że szafa będzie droższa, a mogą znacząco wpłynąć na codzienne użytkowanie szafy.

Reasumując, szafy do zabudowy dają wiele możliwości i łatwo można je modyfikować. Ich cena jest bardzo konkurencyjna, a budowa nieskomplikowana i nie zajmuje dużo czasu profesjonalnym firmom.