Coraz bardziej popularne worki sako opracowano w 1968 roku. Ich nazwa pochodzi od włoskiego słowa „sacco”, co oznacza po prostu worek. Kształt siedziska przypomina gruszkę. Budowa jest niezwykle prosta – materiałowe szyte elementy wypełnione są granulatem z tworzywa sztucznego.
Worek sako – co to jest?
Worek może pełnić funkcję siedziska, gdyż jego kształt idealnie dopasowuje się do ciała oraz postawy osoby, która na nim usiądzie. Jest to nie tylko stylowy element designu nowoczesnych wnętrz, ale też sposób na relaks. Za opracowanie pierwszego worka sako odpowiadało trio włoskich projektantów. Inspiracją dla projektu były worki na liście. Piero Gatti, Cesare Paolini i Franco Teodoro wprowadzili swój produkt na rynek już w 1969 roku. Oryginalny worek znajduje się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Uznaje się go za symbol modernistycznego designu. Obecnie worki sako służą nie tylko jako elementy ozdobne – mają praktyczne zastosowania podczas rehabilitacji, porodów oraz w pokojach dziecięcych. Odpoczywanie na worku sako jest zdrowe dla kręgosłupa i pozwala zniwelować napięcie mięśniowe. Granulat znajdujący się we wnętrzu worka jest miękki i sprężysty, a jednocześnie lekki. Wykonuje się go z polistyrenu.
Należy wybierać worki, posiadają atesty. W nowoczesnym wnętrzu dobrze sprawdzi się wygodny worek sako – gdzie kupić taki element wystroju można dowiedzieć się w internecie. Koszt zakupu prostej pufy według niewyszukanego projektu to zaledwie kilkadziesiąt złotych. Za dużą pufę wykonaną z kolorowego materiału należy zapłacić już kilkaset złotych. Worek sako może posiadać oparcie oraz profilowany kształt. Wyróżnia się też worki dziecięce, które są mniejsze. Jako materiał do uszycia worka wykorzystywana jest ekologiczna skóra syntetyczna. Worki mogą być też wodoodporne, chociaż nie należy ich zostawiać na zewnątrz na zbyt długo – wpływa to niekorzystnie na zawarty we wnętrzu granulat. Tkanina może być także poliestrowa. Spotykane są worki jedno- i wielokolorowe, a także z nadrukiem. Ze względu na uniwersalny charakter, dużą wygodę i ciekawy wygląd worki stosowane są w domach mieszkalnych, biurach i poczekalniach. Na worku sako może wygodnie usiąść każdy, niezależnie od wzrostu i wagi – dopasuje się on do ciała siedzącego.
Materiał wykorzystany do uszycia worka musi być elastyczny i wytrzymały, a także wysoce odporny na przetarcia i odkształcenia. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych foteli i krzeseł. Worki sako zapewniają wygodę i odpoczynek po wysiłku oraz nie obciążając stawów i kręgosłupa.