Trzcina na dach

Specyfika dachów krytych trzciną wysokiej jakości

Stosowanie materiałów pochodzenia roślinnego do wykonywania pokryć dachowych ma niezwykle długą historię, sięgającą pierwotnych plemion koczowniczych. Z wykopalisk udało się oszacować, że datowane na VIII wiek przed naszą erą korynckie świątynie posiadały dachy wykonane ze słomy – był to prekursor nowożytnych pokryć z trzciny. Angielscy archeologowie mogą pochwalić się podobnym odkryciem dotyczącym zabudowy niewiele młodszej, bo z VI wieku przed naszą erą. Wynikało to z połączenia wysokiej dostępności oraz niskiej wagi materiału. Obecnie nadal używa się tych materiałów do pokryć dachowych, ale są one strzeżone wieloma normami.

Wysokiej jakości trzcina współcześnie stosowana na dach

Trzcina na dachWykorzystywana do budowania dachów trzcina musi spełniać restrykcyjne normy. Przede wszystkim jej wilgotność wynosić powinna nie więcej niż 15 procent. Grubość pojedynczej łodygi waha się w przedziale 4-8 mm. Dach ułożony z trzciny posiada także wysoki poziom izolacji akustycznej, co wynika z jego porowatej struktury tłumiącej drgania. Mimo tej struktury szczelność dachu z trzciny jest stuprocentowa. W tym celu ściśle układa się kolejne wiązki na dachu. Kąt nachylenia musi być dostateczny, aby zapewnić spływ wody opadowej. Trzcinę po ułożeniu ubija się, żeby zapewnić maksymalną szczelność. Woda penetruje poszycie na głębokość maksymalnie kilkunastu milimetrów, spływając po samych końcówkach trzcinowych łodyg. Odpowiednio wyselekcjonowana wysokiej jakości trzcina na dach powinna być jednoroczna. W takich miejscach jak otwory kominowe i okienne stosuje się jej połączenie z kołnierzami z blachy ołowianej i z silikonowymi uszczelkami.

Trzcina na dachNiezależnie od wybranej techniki montażu trzcina oddycha w sposób naturalny. Dobrze wykonana kalenica sprawia, że w poszyciu nie zagnieżdżają się gryzonie oraz pająki. Długość pojedynczej wiązki należy dobrać odpowiednio do rozmiarów dachu. Dostępne są wiązki o długości od 120 do 200 centymetrów. Trzcina najlepiej sprawdza się na dachach dwu i czterospadowych oraz półszczytowych. Po ułożeniu trzciny należy ją także właściwie zabezpieczyć. Nakładanie impregnatu powinno odbywać się w temperaturze otoczenia przekraczającej 15 stopni Celsjusza. Układaniem trzciny na dach można zajmować się od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Proces montażu może polegać na mocowaniu do łat umieszczonych między krokwiami albo do litego deskowania. W obu przypadkach niezbędne jest stosowanie kontrłat. Do mocowania trzciny stosuje się drut chromoniklowy. Znajduje się on na głębokości do 1/3 docelowej grubości dachu. Jeden metr kwadratowy pokrywa 8, a w skrajnych przypadkach nawet 12 wiązek. Na startowej łacie układa się okap wykonany z dwóch lub trzech warstw trzciny.

Restrykcyjne normy budowlane służą bezpieczeństwu mieszkańców i wszystkich osób przebywających w obrębie danego obiektu, nie zrażają one na szczęście inwestorów budowlanych do rozpoczęcia budowy z wykorzystaniem trzciny. A wszystko to dzięki jej estetycznym walorom. Oprócz tego, że doskonale się prezentuje, sprawia, że dane pokrycie jest trwałe, mocne i doskonale chroni wnętrze budowli przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.