okna

Różne rodzaje okien do domu

Zazwyczaj w każdym pomieszczeniu w domu znajduje się przynajmniej jedno okno. W nowoczesnym budownictwie nawet w składzikach, czy pralniach można znaleźć małe okienko. Dzięki temu wszędzie jest dostęp do światła słonecznego, które zawsze jest lepsze niż światło sztuczne z lampy. Ważne jest jednak to, by zakupić odpowiednie okna, które wpasują się w estetykę pomieszczenia, jak i będą dobrze wykonane.

Dobre okna do domu

oknaJak zatem znaleźć najlepsze okna w Rybniku? Na jakie parametry zwracać uwagę, a jakie nie mają znaczenia? Na pewno trzeba zastanowić się nad rozmiarem i kształtem okien. Wiadomo – im większe okna tym więcej światła wpadnie do pomieszczenia. W pokoju dziennym, czy sypialni duże okna są jak najbardziej wskazane. W łazience czy kuchni zwykle używa się kilku lamp. Jest oświetlenie główne, jak i dodatkowe nad blatami czy nad lustrem. Przez to duża ilość światła słonecznego nie jest tak niezbędna. Z kolei w składzikach czy w spiżarni wystarczy małe kwadratowe okienko. Druga kwestia to kształt okien. Zwykle mają one formę kwadratu lub prostokąta. Te są najpopularniejsze, najłatwiejsze do znalezienia i najtańsze. Bardziej efektowne będą na przykład okna łukowe, okrągłe, czy inne w niestandardowym kształcie. W tym przypadku najlepszą opcją jest zamówienie okien na wymiar bezpośrednio u producenta.

oknaWtedy ma się gwarancję, że będą one dopasowane do otworu okiennego. Kolejna kwestia to materiał z jakiego wykonywana jest rama okienna. Do wyboru jest PCV, drewno lub aluminium. Okna plastikowe są najtańsze. Nie trzeba ich konserwować, są odporne na wilgoć i na uderzenia. Można je kupić w standardowej, uniwersalnej, białej wersji, jak i z okleiną imitującą drewno. Okna drewniane są droższe, wymagają zabiegów konserwacyjnych. Są z kolei ekologiczne, długowieczne, a także eleganckie. Okna aluminiowe polecane są do wieżowców jak również do magazynów. Są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także nie rdzewieją. Trzeba też spojrzeć jakie szyby są w oknach. Najnowocześniejsze modele to te trzyszybowe. Są bardzo wytrzymałe, a przy tym nie przepuszczają szkodliwych promieni słonecznych – co nie oznacza jednak, że są przyciemniane. Ilość światła w pomieszczeniu się nie zmienia, okna są przejrzyste.

Wybierając okna trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Chodzi o wielkość i kształt okien, materiał z jakich wyrobione są ramy okienne, jak również jaki rodzaj szyb został w nich zamontowany. Dobrze dobrane okna będą nie tylko stylowe, ale przede wszystkim odporne na zniszczenia.