mycie rąk

Rodzaje ogrzewaczy do wody

Ogrzewacz to sprytne urządzenie. Większość nas nawet nie jest świadomym posiadania takiego urządzenia. Przekręcając kurek w kranie z czerwonym oznaczeniem, stosunkowo szybko otrzymujemy ciepłą wodę. Jest to zasługa elektrycznego podgrzewacza, montowanego w okolicy umywalek lub zlewów. Co warto wiedzieć na temat podgrzewaczy?

Jaki ogrzewacz do wody wybrać?

kranWykorzystując energię elektryczną podnoszą temperaturę wody do pożądanego przez nas poziomu. Im bardziej przekręcamy kurek, tym cieplejsza będzie woda. Zdarza się, że ze względów bezpieczeństwa ogrzewacze nie mogą być stosowane. Dotyczy to na przykład miejsc, w których temperatura schodzi poniżej zera oraz obiektów, gdzie istnieje ryzyko wybuchu, czyli na przykład w laboratoriach. W wielu rejonach Polski znajdziemy uznane godne polecenia firmy, które zaopatrują w ciepłą wodę zarówno prywatnych inwestorów, jak i instytucje publiczne oraz placówki. Szczególnie w stolicy nie brakuje dystrybutorów zaopatrujących klientów w ogrzewacze do wody Mazowieckie to oczywiście nie jedyne województwo, w którym znajdziemy taką usługę, jednak dobrze jest właśnie tu zacząć poszukiwania. Ogrzewacze można podzielić ze względu na sposób podgrzewania wody. Podgrzewacz przepływowy to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, gdyż zaczyna nagrzewać ciecz dopiero w momencie, gdy przekręcamy czerwony kurek. Uruchamia się dopiero wtedy, gdy woda zaczyna przepływać przez urządzenie. Po zakręceniu ciepłej wody, ogrzewacz przestaje pracować. Ilość zużytej energii zależy więc od tego, ile ciepłej cieczy potrzebujemy. Ten sposób podgrzewania polecany jest w miejscach, w których zużywamy niewielką ilość wody, czyli na przykład w sezonowych domkach letniskowych.

mycie rąkUrządzenie nie musi podgrzewać wody przez cały czas, lecz jedynie w momencie, gdy okaże się potrzebna. Ogrzewacz pojemnościowy, zwany też zbiornikowym, działa z kolei przeciwnie. Nagrzewa wodę i magazynuje ją, utrzymując w takiej samej ciepłej temperaturze za sprawą grzałek i termoregulatorów. Dzięki temu nie musimy czekać, aż woda się nagrzeje. Podgrzewacze pojemnościowe stosuje się w domach i mieszkaniach, gdzie zużywa się większe ilości wody. Pozwalają na korzystanie z ciepłej cieczy w kilku miejscach poboru jednocześnie. Ogrzewacze pojemnościowe wyposażone są w wyłącznik termiczny, który zabezpiecza całe urządzenie. Wykonane są z blachy stalowej pokrytej emalią ceramiczną i anodą magnezową, które chronią materiał przed korozją. Wyposażony jest również w zawór bezpieczeństwa, który ma za zadanie chronić urządzenie przed zbyt dużym wzrostem ciśnienia. Wszelkie mieszkania i domy jednorodzinne użytkowane na co dzień powinny być wyposażone w podgrzewacz pojemnościowy. Jeśli mieszkamy w dużym domu, gdzie znajdują się dwie łazienki, być może warto, by w jednej z nich zastosować z kolei ogrzewacz przepływowy. Pozwoli to na zoptymalizowanie kosztów i ekonomiczne zużycie.

Rodzaj ogrzewacza zależy od pomieszczenia i stopnia eksploatacji wody. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki ogrzewacz zamontować u siebie w domu warto zwrócić się do odpowiednich, profesjonalnych firm. Specjaliści będą w stanie doradzić, a także zamocować takie urządzenie w domu.