place zabaw dla dzieci

Podstawowe atrakcje na placu zabaw

Choć w dzisiejszych czasach gry online i komunikacja internetowa wydają się pochłaniać dużo wolnego czasu dzieci i młodzieży, jednak place zabaw nadal są chętnie odwiedzane, zwłaszcza przez najmłodszych. Na nowo budowanych osiedlach nie powinno więc zabraknąć dobrze wyposażonego placu zabaw.

Place zabaw dla dzieci i ich wykonanie

place zabaw dla dzieciKolorowe urządzenia z pewnością sprawią, że czas spędzony na świeżym powietrzu będzie dla dzieci prawdziwą przyjemnością. Producenci zestawów zabawowych proponują na place zabaw dla dzieci urządzenia wykonane z wysokiej jakości drewna, które dzięki odpowiedniej impregnacji staje się odporne na negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych. Każde urządzenie musi być też odpowiednio zabetonowane w gruncie, dzięki czemu użytkowanie zawsze będzie bezpieczne, niezależnie od tego, jakie obciążenie wiatrem czy ciężarem użytkownika się pojawi. Projektant placu zabaw powinien pamiętać o tym, że między każdym urządzeniem musi znaleźć się odpowiednia przestrzeń – na przykład w przypadku huśtawki, niezagospodarowany teren powinien mieć długość około 8 metrów i szerokość identyczną z szerokością huśtawki. Długość ta obliczona jest na podstawie tego, jaki zasięg ma huśtawka łańcuchowa po rozbujaniu jej przez dziecko.

place zabaw dla dzieciZ tego samego względu małe dzieci powinny przebywać na placu zabaw pod opieką rodzica – w ten sposób nie staną przez przypadek na trasie bujania huśtawki, a więc nie stanie im się krzywda. Należy wziąć pod uwagę to, że atrakcją dla dzieci jest skakanie z huśtawki – również dlatego należy sprawować kontrolę nad najmłodszymi pociechami. Kolejnym urządzeniem, które zapewnia dzieciom wyjątkową frajdę, jest zjeżdżalnia – w ofertach producentów dostępne są zjeżdżalnie o różnych wysokościach, wyposażone dodatkowo w zadaszoną wieżę, drewniany pomost czy rurę strażacką. Dużym zainteresowaniem projektantów placów zabaw cieszą się też całe zestawy zabawowe, czyli systemy połączonych ze sobą urządzeń – najczęściej oprócz tych wymienionych przed chwilą, spotkać można w nich także ścianki wspinaczkowe i linowe oraz ruchome pomosty.

Podobnie ciekawym pomysłem są zestawy sprawnościowe oraz ścieżki zdrowia – opierają się one na urządzeniach, które pozwalają na sprawdzenie, na jakim poziomie jest sprawność fizyczna i koordynacja ruchowa dziecka. Z kolei do najmłodszych dzieci producenci kierują piaskownice, drewniane pociągi pozwalające na zabawę ograniczoną jedynie wyobraźnią, sprężynowce oraz drewniane chatki czy szałasy. Dzięki nim dzieci mogą też schować się przed deszczem, jeżeli opady wystąpią w najlepszym momencie zabawy.