zielone ściany

Nowoczesne zielone ściany do domu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób mieszkających w dużych metropoliach pragnie w jakiś sposób powrócić do natury. Pęd życia w dużym, pełnym zanieczyszczeń mieście nie tylko odbija się negatywnie na naszym samopoczuciu, ale równie na naszym zdrowiu – spaliny oraz wszechobecny beton mogą potęgować wrażenie zmęczenia.

Ściany z roślin

 zielone ścianyZ tego też powodu sporą popularnością cieszą się dziś tzw. zielone, żywe ściany, które z powodzeniem można stosować w mieszkaniach oraz biurach. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że na rynku funkcjonuje obecnie wiele renomowanych firm ogrodniczych, które zajmują się wykonywaniem zielonych ścian na indywidualne zamówienie. W jaki sposób tworzy się owe ściany? Do produkcji tego typu ozdób wykorzystuje się żywe rośliny, które sadzi się w specjalnych donicach wykonanych z elastycznego, wytrzymałego tworzywa. Warto przy tym podkreślić, że donice te posiadają stonowane kolory oraz płaski kształt, dzięki czemu nie rzucają się one w oczy. Odpowiednio zakamuflowane donice przytwierdzane są do ściany za pomocą specjalnych paneli, które bardzo łatwo się montuje. Nowoczesne zielone ściany możemy w prosty sposób nawadniać. Wystarczy jedynie podlać najwyższy poziom donic, dzięki systemowi przelewowemu woda spłynie do wszystkich pozostałych donic z góry, a my nie będziemy musieli już obawiać się tego, że przez naszą nieuwagę nalejemy do donicy zbyt wiele wody.

 zielone ścianyWarto również wspomnieć o tym, że większość firm oferuje dziś aż trzy systemy nawadniania. Podstawowy, manualny system przelewowy jest zdecydowanie najtańszy, wersja ta świetnie sprawdzi się więc u osób, które zwracają dużą uwagę na cenę. Coraz większą popularnością cieszy się dziś jednak również automatyczny obieg zamknięty, który samodzielnie dopasowuje odpowiednią ilość wody do konkretnej rośliny. Alternatywą dla tego typu rozwiązania jest obieg zamknięty, który podłączony jest bezpośrednio do kanalizacji – woda jest wówczas pobierana automatycznie z samego źródła. Cena zielonych ścian jest ściśle uzależniona od kilku czynników, jednak w tym przypadku wysoka cena idzie w parze z adekwatnie wysoką jakością produktu.

Swoistą alternatywą dla żywych roślin, które musimy pielęgnować jest dziś odpowiednio zaimpregnowany mech, którego nie trzeba podlewać czy zraszać. Tego typu ozdoba zdecydowanie przypadnie więc do gustu zapracowanym osobom, którzy nie mają czasu pielęgnować roślin. Zielony mech ścienny będzie świetnie prezentować się w każdym pomieszczeniu, nadając mu niesamowitego klimatu.