Nie bój się klimatyzacji

klimatyzacja do domuPolska, jako kraj środkowoeuropejski położony w strefie klimatu ciepłego umiarkowanego, praktycznie każdego roku doświadcza specyficznych warunków pogodowych. Co ciekawe, jesteśmy już przyzwyczajeni do bardzo niskich temperatur powietrza występujących w okolicach późnej zimy. Ciągle natomiast nie możemy znieść upałów nawiedzających nasz kraj w porze letniej.

Zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju uważa upał za warunki niesamowicie uciążliwe, dlatego też z roku na rok coraz popularniejsza staje się klimatyzacja. Nie ma co się jednak oszukiwać, gdyż „zabawa” w klimatyzowanie domu czy biura nie należy do tanich, a dodatkowo sprężarki chłodnicze często lubią się psuć.
Czy są to jednak wystarczające przeciwwskazania do zrezygnowania z chłodnego powietrza latem? Statystyki sprzedaży pokazują, że absolutnie nie. Z drugiej strony przecież, jeśli stać nas na zamontowanie drogiego systemu chłodzenia, to powinno nas być stać również na jego serwisowanie. Ponadto, przepisy prawa wymagają od producenta udzielenia gwarancji na swoje produkty, dlatego też w pierwszych latach eksploatacji nic nie powinno się psuć.
Potem natomiast można rozejrzeć się za częściami używanymi, które nie należą do drogich, a elementy najczęściej doznające awarii, takie jak sprężarki używane dostępne są praktyczne od ręki i za grosze. Z czasem spadną także ceny usług serwisowych, w miarę wzrastania podaży takich usług.

Wiele osób zwraca także uwagę na fakt, iż klimatyzacja potrafi narobić niezłego hałasu w domu lub okolicy biura. Dobra wiadomość jest taka, iż w domowych instalacjach nie stosuje się głośnych agregatów. W przypadku natomiast wydajniejszych układów, agregaty chłodnicze zwykle umieszcza się poza budynkiem.