formy wtryskowe

Nagrzewanie indukcyjne w produkcji wtryskowej

Obok tradycyjnego wtryskiwania pojawiła się także metoda, która polega na nagrzewaniu indukcyjnym w sposób selektywny i dynamiczny. Według specjalistów, jest to sposób energooszczędny. To dlatego tą technologią zainteresowały się firmy, które do tej pory stosowały wtryskiwanie na gorąco, które wiązało się z podwyższeniem kosztów produkcji.

Nowoczesne nagrzewanie indukcyjne

formy wtryskoweZależało im jednak na produktach bez żadnych wad, których nie dało się otrzymać poprzez tradycyjne wtryskiwanie. Metoda na gorąco nie miała do tej pory żadnej alternatywy. Być może stanie się nią nagrzewanie indukcyjne. Zanim jednak przyjrzyjmy się temu, na czym ta metoda dokładnie polega, warto przypomnieć, na czym polega zwykłe wtryskiwanie. To proces, który odbywa się w kilku krokach. Specjalnie przygotowana forma o danym kształcie zostaje wypełniona roztopionym tworzywem, a potem, na skutek docisku następuje uformowanie się granulatu, co nazywane jest jego plastyfikacją. Po ochłodzeniu powierzchni wypraski, produkt można wyjąć z formy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w takiej produkcji nie obędzie się bez wad wyrobów, na przykład w postaci łączeń strug tworzywa. Oczywiście dzięki pracy technologa obecnego przy programowaniu procesu, możliwe jest takie ustawienie parametrów, aby uniknąć naprężeń, ugięć czy innych wad.

formy wtryskoweKonieczność wykorzystywania wysokiej temperatury w etapie, którego efektem końcowym jest plastyfikacja tworzywa, a także późniejszej niskiej temperatury podczas chłodzenia sprawia, że ta metoda wtryskiwania staje się zbyt kosztowna dla niejednego przedsiębiorstwa. Dlatego jeśli chodzi o formy wtryskowe Warszawa, jak i Poznań to miasta, w których pojawiło się gros inżynierów próbujących znaleźć rozwiązanie dla obniżenia kosztów. Wielu specjalistów stawia tutaj na dynamiczne nagrzewanie indukcyjne. Dotychczasowe wtryskiwanie na gorąco z wykorzystaniem kanałów chłodzących, pary wodnej lub gazu, nie przynosiło zadowalających efektów. Z promiennikami podczerwieni było już lepiej, jednak najbardziej cenione stają się indukcyjne metody nagrzewania. Choć ta metoda znana jest w hutnictwie, gdyż wykorzystuje się ją w hartowaniu powierzchniowym, do branży wtryskiwania została wprowadzona dopiero niedawno.

Wykorzystuje się tutaj indukcję elektromagnetyczną – okazuje się, że stosując tę metodę, możemy pozbyć się wad wyprasek, nie pojawiają się przebarwienia oraz chropowatość materiału jest niższa niż w przypadku standardowego procesu wtryskiwania. Najistotniejszy dla firm jest jednak koszt przeprowadzenia produkcji tym sposobem.