Ogródki działkowe są nadal bardzo popularne. Są tańsze niż kupno działki za miastem, do tego często dobrze położone (na obrzeżach miasta). Niewielka powierzchnia działki czy bliska obecność sąsiadów wcale nie działają odstraszająco, a wręcz przeciwnie. Nie trzeba się wtedy martwić o skomplikowane prace ogrodowe, a za płotem zawsze ma się kogoś do pomocy.
Projektowanie ogródka działkowego
Mały domek działkowy łatwo jest wyposażyć, jednak z ogrodem bywa gorzej. Nie każdy wie jak dobrze dobrać rośliny na tak małą powierzchnię i jak powinny wyglądać prawidłowe zakładanie ogrodów działkowych – Warszawa. Przede wszystkim takie działki często są zapełnione drzewkami owocowymi oraz poletkami z warzywami. Jednak nie każda odmiana się do tego nadaje. Z warzyw polecane są te, co rosną do góry, a nie rozpleniają się. Dobre są pomidory, papryka, maliny, groszek, fasolka. Warzywa na niskie, a szerokie takie jak kapusta, kalafior, truskawki, czy jagody potrzebują więcej przestrzeni. Ponadto, zaletą ,,wysokich” warzyw jest to, że z jednego krzaczka zbierze się dużo plonów. Jeśli chodzi o drzewa to dobrym rozwiązaniem są śliwy. Są to na ogół drzewa wysokie, ale mało rozłożyste, wąskie. Jabłonie, czy wiście mają podobną wysokość, ale i szeroko rozstawione gałęzie. Przez to zajmują więcej miejsca na działce.
Na ogródkach działkowych nie powinno się tworzyć dużych żywopłotów, z wykorzystaniem tui lub podobnych krzewów. Jeśli chce się jakoś naturalnie odgrodzić od sąsiada to wystarczy wykorzystać pluszcz czy groszek/fasolę pnącą, opcjonalnie dobrze przycinany żywopłot z bukszpanu. Przez to nie zabiera się dużej ilości działki, a ma się naturalne ogrodzenie. Jeśli chcemy mieć rośliny ozdobne i kolorowe na działce letniskowej to dobre będą kwiaty lub drobne krzewy. Kwiaty nie muszą rosnąć na rabatkach, można je ustawić w doniczkach na tarasie. Najlepiej jest je zasadzić wzdłuż ścieżki od furtki do domu. Tam będą dobrze widoczne, a nie będą przeszkadzały w użytkowaniu działki. Ogródek trzeba tak zaprojektować, by łatwo dało się skosić trawę. Grządka warzywna czy kwiatowa powinna mieć równy kształt i być ustawiona od strony płotu.
Manewrowanie kosiarką na małej powierzchni jest kłopotliwe i niechcący możemy uszkodzić rośliny rosnące przy krawędzi trawnika. Ostatnia ważna kwestia to nawodnienie ogrodu. Jeśli się podlewa konewką lub wężem to jest łatwiej. Jeśli ktoś woli podlewaczki to musi tak projektować ogród, by móc je ustawić tak, by nie pryskały na elewację domu, tylko na same rośliny lub używać linii kroplujących.