odkurzacz centralny

Jak zaprojektować instalację odkurzacza centralnego?

W coraz większej ilości domów można zobaczyć instalację odkurzacza centralnego, który wypiera tradycyjny sprzęt do czyszczenia. Jest on polecany dla alergików, niezawodny i bezproblemowy, a do tego nowoczesny. Żeby jednak faktycznie spełniał on w stu procentach swoje zadanie to musi cała instalacja zostać odpowiednio zaprojektowania.

Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?

gniazdo wylotowe odkurzacza centralnegoNa pewno trzeba wiedzieć gdzie umieścić tanie gniazdo wylotowe odkurzacza centralnego. Są to otwory w ścianie do których podłącza się rurę, która natomiast zasysa zanieczyszczenia i przenosi je do jednostki centralnej oraz dalej na zewnątrz budynku. Gniazda powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, a także przy schodach czy na korytarzach. W przypadku pomieszczeń o dużym metrażu warto jest zamocować więcej gniazd, tak by mieć pewność, że całą powierzchnię da się odkurzyć. Gniazda mają zaślepki, zwykle biały kolor, więc nie psują estetyki pokoju. Nie trzeba ich specjalnie chować, nie jest to wręcz wskazane. Jeśli umiejscowimy je za szafką czy pod stołem to trudno będzie się do nich dostać. W niektórych pomieszczeniach np. w kuchni polecane są też ,,szufelki”, czyli wąskie, prostokątne kasety, które zasysają zanieczyszczenia bez konieczności mocowania węża. Wystarczy miotłą przesunąć śmieci i gotowe.

odkurzacz centralny To dobra opcja tam, gdzie często sprzątamy, a nie chcemy co chwila chodzić po węża i szczotkę lub też tam gdzie nie powinno się stosować szczotek odkurzacza ze względu na możliwość zarysowania podłogi. Druga ważna kwestia to sama jednostka centralna. To ona odpowiedzialna jest za zasysanie zanieczyszczeń i wysyłanie ich na zewnątrz domu. Nie działa ona głośno i nie zajmuje dużo miejsca, nie mniej jednak najlepiej jest ją umieścić np. przy spiżarni, czy składziku. Wtedy w razie potrzeby można się łatwo dostać do jednostki np. w celu naprawy, a jednocześnie nie przeszkadza ona w dekorowaniu pomieszczeń. Trzecia kwestia to przechowywanie akcesoriów do odkurzacza. Wąż oraz szczotki (są różne rodzaje np. do podłóg drewnianych, do wykładzin itp.) warto trzymać w jednym miejscu. Służą do tego specjalne koszyki lub uchwyty naścienne.

Kończąc rozważania, tylko profesjonalnie zaprojektowana instalacja odkurzacza centralnego gwarantuje nam jego w pełni sprawne i niezawodne działanie. Jednostka główna jak i gniazda muszą być właściwie rozmieszczone, a my musimy posiadać rurę o odpowiedniej długości oraz szczotki dobrane do rodzaju podłóg lub wykładzin w domu. Warto zatem zwrócić się o pomoc do fachowców.