Większość osób decydując się na wiercenie studni nie zdaje sobie sprawy, że może naruszyć prawo. Przepisy te są określone w ustawie „Prawo wodne”, z którymi obowiązkowo należy się zapoznać przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie budowania studni.
Jak wywiercić poprawnie studnię?
Właściciel terenu bez specjalnego zezwolenia ma możliwość pobierania wody ze źródeł podziemnych znajdujących się na jego posiadłości, tylko jeżeli korzyści z absorpcji wody nie przekroczą pięć metrów sześciennych na dobę, efektywność pompy ciepła-śląsk jest mniejsza niż pół metra sześciennego na dobę, a głębokość nie może być większa niż trzydzieści metrów. Inaczej sprawa wygląda jeśli osoba posiada pozwolenie wodnoprawne, które pozwala na większe możliwości. Przed rozpoczęciem wiercenia studni trzeba znaleźć odpowiednie miejsce, które wyznaczają przepisy prawa wodnego, należy zachowywać odpowiednią odległość od następujących miejsc: minimum pięć metrów od terenu działki, minimum siedem i pół od przydrożnego rowu, minimum trzydzieści metrów od drenu ścieków oczyszczonych biologicznie, minimum piętnaście metrów od szamba i budynków inwentarskich płyt gnojowych i miejsc chowu zwierząt, i minimum siedemdziesiąt metrów od wybiegów dla zwierząt, a także od drenażu ścieków nieoczyszczonych biologicznie. Należy zachować wszelką ostrożność, ponieważ wszelkie czynności oddalające się od ustawy „Prawo wodne” są łamaniem prawa, które jest karane. Można skorzystać z usług firm umiejscowionych w Bielsku, Małopolsce i na Śląsku, które dodatkowo są wstanie zamontować pompy ciepła.
Pamiętając o przepisach ustalonych poprzez „prawo wodne” można cieszyć się, bez żadnych zmartwień, własnym źródłem wody głębinowej.