atrakcyjność placy zabaw

Jak uatrakcyjnić plac zabaw?

Place zabaw same w sobie są atrakcyjne dla najmłodszych. Dzieci lubią stawiać babki z piasku w piaskownicach, bujać się na huśtawkach, czy wskakiwać na zjeżdżalnię. Place są zwykle kolorowe, przyjazne maluchom, mają rożnorodne sprzęty, więc większa grupa dzieci może bawić się na nich jednocześnie. Jednak warto zadbać też o otoczenie, ozdoby, wykończenie takiego placu, by stał się on jeszcze bardziej atrakcyjny.

Jakie wyposażenie powinno być na placu zabaw?

atrakcyjny przydomowy plac zabawBez względu na to czy mamy atrakcyjny przydomowy plac zabaw, czy zarządzamy placem miejskim to warto zadbać o odpowiednią nawierzchnię wokół urządzeń. W ogrodzie zwykle wysiewa się trawę licząc, że miękka ziemia i zieleń zamortyzują ewentualne upadki. Coś tam na pewno zdziała, ale niezbyt wiele. W parkach popularne jest wysypywanie piasku, szczególnie wokół karuzeli. Wtedy maluch w najgorszym razie sturla się na piasek i nie zrobi sobie krzywdy. A gdyby tak zadbać o kolorową, atrakcyjną nawierzchnię? Producenci proponują wielobarwne maty układane tak jak puzzle, jak również nawierzchnie wylewane. Układa się je w różne kombinacje, mogą mieć wzory literek lub cyferek. Miękka mata amortyzuje upadki, a przy tym nadaje szyku placowi zabaw. W razie gdyby się zniszczyła (choć jest ona bardzo trwała), to fragment nawierzchni zawsze można wymienić.

atrakcyjność placy zabawNa place do przedszkoli czy do parków wykorzystuje się też gumowe figury. Zwykle mają one formę uroczych kolorowych zwierzaków. Niektóre są tak duże, że maluch może się na nie wdrapywać jak na mały pagórek! Są też takie które pełnią funkcję siedziska, czy po prostu dekoracji. Gumowe ozdoby są miękkie, nie posiadają ostrych krawędzi, dzięki czemu maluchy mogą z nich bezpiecznie korzystać. Co jeszcze sprawdza się na placach zabaw? Coraz częściej można na nich zobaczyć gry podwórkowe wielkoformatowe, czy też gry logiczne. Na ziemi można wyłożyć płytki z liczbami do gry w klasy, a przy domku zabawowym zamontować duże liczydło niezbędne do nauki liczenia. Takie gry i zabawy zachęcą dziecko do nauki i sprawią, że będzie się ona im kojarzyła z czymś przyjemnym, a nie ze ślęczeniem nad zadaniami w zeszycie. A gry podwórkowe są dobre do zabawy w grupie.

Reasumując, plac zabaw to nie tylko piaskownica, czy huśtawka. To także amortyzujące płytki, gumowe zwierzaki, czy drewniane liczydła o ogromnych rozmiarach. Wyposażając w nie plac zabaw sprawimy, że nie tylko zabawa, ale i nauka staną się przyjemniejsze dla maluchów. Warto jest je zatem uwzględnić w projekcie placu oraz zamówić je prosto od najlepszego producenta z Polski.