Kiełbaska, szynka, czy ryba w wersji wędzonej są bardzo smaczne i zdrowe. Można je jeść od razu, na przykład z kromką chleba z masłem, jak również dodać do bigosu, sałatki, czy fasolki po bretońsku. Wędzenie konserwuje jedzenie, w związku z tym ma ono długi termin przydatności, jak również nadaje mu niepowtarzalnego aromatu.
Dobra cena wędzarni
Nic więc dziwnego, że na fali popularności gotowania w domu również wędzenie stało się popularne. Nie trzeba budować własnoręcznie wędzarni w ogrodzie, ani wydawać kroci na wielkie urządzenia. Popularne wędzarnie Borniak można kupić za tysiąc złotych. Mała wędzarnia może być ustawiona nawet w kuchni, choć lepszym miejscem byłby taras czy balkon. Jak przygotowuje się jedzenie do wędzenia, tak by wszystko wyszło tak jak trzeba? Na pewno wiele zależy od tego co się wędzi. Najkrócej wędzone będą owoce, czy warzywa, takie jak śliwki i papryka. Są one dosyć delikatne, mają też cienką skórkę i mało miąższu (po usunięciu pestek i gniazd nasiennych). Przy zbyt długim wędzeniu straciłyby cały swój oryginalny smak.
Wystarczy je dobrze umyć i oczyścić, a potem położyć na kratce w wędzarni i ustawić krótki, delikatny program wędzenia (na niezbyt wysoką temperaturę). Szynki czy kiełbasy zwykle wędzi się na gorąco, a przez krótki czas, polecane jest też wędzenie z opiekaniem. Mięso na szynkę najpierw się dokładnie suszy, a potem wędzi przez kilka dni. W przypadku kiełbasy stosuje się mięso mielone, często z dodatkiem cebulki, czosnku, czy różnych przypraw. Całość się dokładnie mieszka i przekłada do jelit wieprzowych, a potem formuje kiełbaski odpowiedniej grubości i długości. Kiełbasy też najpierw się suszy, a potem wędzi, w przeciwnym razie mięso źle osuszone może być kwaśne. Kiełbasy zwykle wiesza się w pętach na hakach, a szybki zawiesza na haku lub kładzie na kratce wędzarni. Co natomiast z serami? Najlepiej sprawdzają się tu sery twarde, bo są mało wilgotne, w dodatku podczas wędzenia nie zaczną się rozpadać. Najpopularniejszym serem wędzonym jest oczywiście oscypek. Jak wiadomo to ser twardy, który dobrze się ściera na tarce, ale słabo się topi, więc nie nadaje się do pizzy, czy zapiekanek (chyba że krojony w plastrach, jako dodatek do podstawowego, miękkiego sera typu mozzarella lub gouda).
Wędzenie w domowych warunkach może być świetną zabawą, a dodatkowo otrzymamy takie wędliny, czy sery które są wolne od chemii, polepszaczy smaku i smakują dokładnie tak, jak lubimy. Własna wędzarnia umożliwi robienie takich kulinarnych pyszności na co dzień.