Inteligentny dom i garaż

siłowniki do bramCoraz popularniejsze są domy inteligentne. To dom, w którym znajdują się dziesiątki różnego rodzaju czujników oraz komputer (lub serwer), który cały czas gromadzi i analizuje dane. Takim domem można sterować z jednego miejsca i zazwyczaj do tego służy ekran dotykowy TFT. Poza tym w takim domu można korzystać z pilotów, którymi można sterować wieloma elementami wyposażenia domu.

Inteligentny dom to nie tylko wygodny sposób na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem czy klimatyzacją. To także cały system czujników, które dbają o to, aby w domu nie doszło do pożaru albo aby domownicy nie zatruli się czadem.
Taki nowoczesny dom pozwala na to, aby pod kontrolą domowników znajdowały się bramy i szlabany, które automatycznie otwierają się, kiedy do domu zbliża się samochód właścicieli. Wszystko dzieje się dlatego, że siłowniki do bram są również sterowane przez znajdujący się w domu komputer lub serwer. Kiedy pojazd właścicieli domu zbliża się do bramy lub szlabanu, pilot w samochodzie wysyła zakodowany sygnał. Ten sprawia, że komputer sterujący domem wysyła odpowiednie polecenie i automatyka do bram otwiera bramę lub podnosi szlabany.
To tylko jeden z ciekawych przykładów. Są przecież także różnego rodzaju działania ekologiczne. Kiedy na przykład zaczyna padać deszcz, komputer sterujący domem otwiera włazy deszczowni, w której zbiera się woda. Kiedy zbiorniki są pełne, komputer kieruje wodę z deszczowni (za pomocą zaworu sterowanego elektronicznie) do spłukiwania toalet. Pozwala to na spore oszczędzanie na zużyciu wody.

Nowoczesny dom to marzenie wielu osób. Jest to bowiem rozwiązanie niezwykle funkcjonalne, które w wielu sprawach znacznie wspomaga wszystkich domowników, sprawiając, że mieszka im się naprawdę cudownie.