most

Hydroizolacja – konieczna podczas budowy mostów

Ludzie się przemieszczają od wieków. Używają do tego różnych pojazdów, jak i dróg. Każdego roku na całym świecie powstaje wiele nowych kilometrów szos. W mniejszych miejscowościach takich jak wsie, zrobienie nawet kilku kilometrów nowego asfaltu, niejednokrotnie pozwala na łatwiejszy dojazd do pracy czy sklepu.

Dlaczego hydroizolizacja jest tak potrzebna?

mostDrogi są niesamowicie ważne w życiu każdego człowieka, tak samo istotne są mosty. Gdyby nie one, bardzo często akweny wodne byłyby barierą nie do pokonania dla pojazdów. Mosty to budowla inżynierska, dzięki której można pokonać zarówno przeszkodę wodną, jak i lądową. Bardzo często nie tylko woda jest utrudnieniem, zdarza się też tak, że doliny czy cieśniny nie pozwalają przedostać się na drugą stronę drogi – w takim przypadku również z pomocą przychodzą mosty. Dzieli się je na przepusty, mosty rzeczne, estakady, wiadukty oraz mosty zalewowe. To nie jedyna klasyfikacja, podzielić je można również na rodzaj drogi, jaki prowadzi po moście i w tym przypadku wyróżnia się kładki piesze, mosty przemysłowe, drogowe, kolejowe i wodne. Nie ma co ukrywać, że mosty narażone są na działanie zmiennych warunków atmosferycznych oraz obciążenia eksploatacyjne – muszą być więc trwałe, ponieważ mają służyć społeczeństwu przez wiele lat. Hydroizolacja mostów, czyli zabezpieczenie przed działaniem warunków niszczących to obowiązek, który uregulowany jest przez przepisy prawne.

mostO hydroizolacji muszą pamiętać inżynierowie oraz wykonawcy – osoby, które zajmują się tworzeniem projektów mostów i ci, którzy będą je budować. Oczywiście to jaka izolacja zostanie użyta, jest niesamowicie istotne, ponieważ musi ona spełniać restrykcyjne normy budowlane. Chodzi nie tylko o to, aby mosty wytrzymały długi okres czasu, ale by było jak najbezpieczniej dla osób, które będą z takiego rozwiązania korzystały. Pierwsze mosty były wykonywane z drewna i kamieni – czasy jednak się zmieniły i aktualnie drewniane mosty można już rzadko spotkać i służą często tylko jako punkty widokowe. Zaprojektowanie i wykonanie takiej konstrukcji wymagają niejednokrotnie poświęcenia bardzo dużej ilości czasu, nim obiekt zostanie oddany do użytku, sprawdza się każdy, nawet najmniejszy element – wszystko musi zostać wykonane w konkretny sposób, który narzucony jest przez prawo. Mosty to codzienność każdego człowieka, wiele osób przemieszcza się po nich każdego dnia nawet kilka razy i nie zwraca na to uwagi.

Mało kto zastanowi się nad tym jak powstał, z jakich materiałów został wykonany czy ile czasu zajęło, by mógł być oddany do użytku. Jest tak wiele aspektów, których należy przestrzegać podczas budowy mostów, aby spełnić wymogi, że zajmować się tym mogą tylko specjaliści. Hydroizolacja jest kluczowa, dlatego prawo nakazuje jej stosowanie.