Gruntowy wymiennik ciepła – co to takiego?

Wiele osób nie wie czym jest gruntowy wymiennik ciepła. Bywa nazywany również gruntową lub podziemną czerpnią powietrza. Brzmi to tajemniczo i niewielu potrafi rozszyfrować to sformułowanie.
Zatem cóż to takiego?

gruntowy wymiennik ciepłaTo urządzenia, które w znaczącym stopniu wspomagają funkcjonowanie wentylacji w budynkach. Dzięki temu można w efektywny sposób ujednolicić temperaturę dostarczoną do danych pomieszczeń. Na początku taki sprzęt był stosowany przede wszystkim w domach pasywnych budowanych zgodnie z niemieckimi standardami. Obecnie jednak coraz więcej osób docenia zalety gruntowego wymiennika ciepła. Dlatego jest montowany w większości nowych budynków – w szczególności tych, które charakteryzują się niską energochłonnością.
Coraz częściej jest on instalowany w domach jedno i wielorodzinnych. Wynika to zapewne z coraz większej świadomości ekonomicznej społeczeństwa. Warto zainwestować w nowatorskie rozwiązania, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść znaczące oszczędności i ulgę w co miesięcznym domowym budżecie. Najzwyczajniej w świecie to się po prostu opłaca. Dobrze, że coraz większe grono osób planując przyszłość stara się również spojrzeć na sprawę z perspektywy ekonomii. Po co mają „pieniądze uciekać między palcami”? Nie szkoda tych straconych codziennie złotówek, które kumulując się mogą dać sporą kwotę.
Istnieją dwa rodzaje gruntowego wymiennika ciepła: przeponowe i bezprzeponowe. Każdy musi sam uznać, który system okaże się dla niego lepszy. W takich gruntowych wymiennikach ciepła wykorzystuje w sposób maksymalny dużą pojemność cieplną gruntową. To właśnie w ten sposób można zmniejszyć różnice temperatur powietrza wpływającego go budynku. Co ważne, system ten może być wykorzystywany zimą do grzania, a latem do chłodzenia.

Jak widać można go wykorzystać o praktycznie każdej porze roku. Możliwość zastosowania sprzętu przez cały rok stanowi doskonały argument przemawiający na jego korzyść. Każda osoba, która buduje się lub w najbliższej przyszłości planuje to uczynić powinna w nich uwzględnić gruntowy wymiennik ciepła.