samozamykacz czarny

Do czego służą samozamykacze?

Automatyczne przymykanie drzwi jest możliwe dzięki samozamykaczom. Ale dlaczego to takie ważne? Chodzi nie tylko o komfort, ale też realizację odpowiednich przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w Warunkach Technicznych, w artykułach 236, 239 i 240.

Samozamykacze do drzwi

samozamykacz czarny do drzwiUżycie samozamykaczy pozwala skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru oraz dymu po obiekcie. Urządzenia te mają także wpływ na komfort termiczny oraz bezpieczeństwo. Stosuje się je w budynkach wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej i firmach. Pierwszym krokiem podczas wyboru samozamykacza jest ustalenie wymiarów i wagi drzwi. Samozamykacze projektuje się w taki sposób, żeby ich siła była odpowiednia dla konkretnych wymiarów skrzydeł drzwiowych. Największe samozamykacze określone jako EN 7 poradzą sobie z drzwiami o szerokości 1600 milimetrów. Najcięższe skrzydła drzwiowe mogą ważyć do 160 kilogramów. Kolejnym istotnym aspektem jest miejsce montażu samozamykacza – można zdecydować się na montaż odkryty lub zakryty. Samozamykacz można umieścić po stronie z zawiasami lub przeciwnej. Ukryte samozamykacze montuje się we framugach lub podłogach.

samozamykacz czarnyRóżne modele cechują się odmiennymi walorami użytkowo-estetycznymi. Dostępne są samozamykacze ramieniowe, szynowe lub ukryte. Wysokiej jakości samozamykacz czarny do drzwi będzie pozwalał na bezstopniową regulację siły domykania. Komfort i bezpieczeństwo mogą zwiększyć dodatkowe funkcje. Najczęściej spotykane są samozamykacze ramieniowe. Używa się ich w miejscach, w których estetyka nie jest aż tak istotna. Ze względu na wystające elementy taki typ samozamykaczy nie jest wskazany w przypadku przejść na drogach ewakuacyjnych. Samozamykacz szynowy w pozycji zamkniętej jest całkowicie płaski i nie wystaje odstaje od drzwi. Szyna zapewnia szybki i płynny ruch. Montaż samozamykacza jest prosty i intuicyjny. Nowoczesny design pozwala użyć takiego samozamykacza także w miejscu, w którym będzie on dobrze wyeksponowany. Całkowite ukrycie urządzenia jest możliwe, gdy wybierze się samozamykacz podłogowy.

Używane obecnie samozamykacze posiadają różne dodatkowe funkcje. Jedną z nich jest możliwość zablokowania drzwi w ustalonej pozycji. Dzięki temu można wybrać stały kąt otwarcia, co przydaje się w lokalach usługowych i magazynach. W taki system mogą być wyposażone zarówno samozamykacze ramieniowe, jak i szynowe. Inną przydatną funkcją jest ograniczenie otwarcia. Zabezpiecza to drzwi przed przypadkowym wyłamaniem lub uszkodzeniem.