Szczelna hydroizolacja dachu jest bardzo ważna, ponieważ zapobiega przenikaniu wody opadowej w głąb konstrukcji. Jednakże wielu osobom wydaje się, że dobra hydroizolacja wymaga szeregu skomplikowanych prac budowlanych. Nie jest to prawdą, ponieważ współcześnie mamy do dyspozycji rozwiązania, które charakteryzuje szybki i prosty montaż.
Parametry membrany EPDM
Równocześnie stosowany materiał posiada jednak bardzo dobre właściwości techniczne. Idealnym rozwiązaniem dla hydroizolacji dachów są więc membrany EPDM. Co jest jej zaletą? Po pierwsze, nie trzeba jej naciągać podczas układania. Wystarczy umieścić ją na folii PE (która w przypadku połaci betonowej stosowana jest jako warstwa poślizgowa) oraz przykleić do ścian. Jeżeli zdecydujemy się na mocowanie całopowierzchniowe, wystarczy zastosować specjalistyczny klej przeznaczony właśnie do montażu takich membran. Jeżeli zdecydujemy się na przykład na dach zielony, wówczas na takiej membranie EPDM po prostu umieszcza się geowłókninę, a następnie tworzy warstwę magazynująco-drenującą, znów kładzie geowłókninę, a na niej warstwy wegetacyjne. Istnieje jednak możliwość wykonania dachu odwróconego, to znaczy takiego, w którym hydroizolacja nie znajduje się na termoizolacji, a pod nią.
Tutaj jednakże musimy zwrócić uwagę na to, że pomiędzy nią a izolacją termiczną powinna znaleźć się folia kubełkowa. W ten sposób nie będzie generowane ciśnienie hydrostatyczne na membranie EPDM, a więc będzie mogła ona w spokoju i prawidłowo pracować. Zielony dach jest naprawdę ciekawą propozycją, zwłaszcza jeśli chodzi o domki działkowe, ale nie tylko. Możemy taki dach wykończyć bowiem w różny sposób, płaski dach można na przykład zaaranżować na taras. Należy jednak wtedy pamiętać o tym, że konstrukcja budynku musi być dostosowana do większych obciążeń. W każdym wypadku jednak jako hydroizolacja bardzo dobrze sprawdza się membrana EPDM. Pamiętajmy jednak o tym, że również termoizolacja powinna być odporna na wodę, zwłaszcza jeżeli wybieramy dach w konstrukcji odwróconej. Wówczas bardzo dobrze sprawdzi się polistyren ekstrudowany.
Ważne jest też stosowanie przesunięć poszczególnych arkuszy podczas ich montażu, gdyż jest to najprostszy sposób na eliminację mostków termicznych. Pamiętając o prostych i tych bardziej skomplikowanych radach od producentów oraz ekip budowlanych, z pewnością uda nam się wykonać płaski dach zielony, którego warstwy izolacyjne będą doskonale spełniały swoją rolę. I to zarówno jeśli chodzi o hydroizolację EPDM, jak i izolację termiczną.