Co to jest pompa ciepła? – powietrzne pompy ciepła

Pamp ciepła jest wiele, ostatnio popularność zdobywa powietrzna pompa ciepła.

W wielu domach stosowane jest takie właśnie rozwiązanie. Powietrzne pompy ciepła stosuje się przede wszystkim w domach jednorodzinnych. Są to maszyny, które w sposób automatyczny wymuszają przepływ ciepła. Ciepło przebiega z obszaru o niższej temperatury do miejsca, w którym temperatura jest wyższa. Jak widać to naprawdę wbrew naturalnemu przepływowi powietrza.

powietrzna pompa ciepłaNiektórzy o tym nie wiedzą, ale takie właśnie rozwiązania stosuje się także w różnego typu urządzeniach, takich jak chłodziarki czy chłodnie. Rozwiązanie to sprawdza się także przy chłodzeniu pomieszczeń. Może także być stosowane przy ogrzewaniu pomieszczeń. Wówczas ciepło jest pobierane z otoczenia. Może być również wytwarzane podczas ogrzewania wody. Wiele osób mówi o tym, że jest to rozwiązanie ekologiczne oraz energooszczędne. Jednak do używania pompy potrzebna jest oczywiście energia.
Energię tą jednak urządzenie pobiera z zewnątrz. Ciepło płynie w naturalnym kierunku i żeby odwrócić jego bieg trzeba trochę energii. To tak samo jakbyśmy chcieli na przykład wpompować lub wypompować wodę ze zbiornika. Jednak energia pobierana przez pompy ciepła nie jest ogromna. W przypadku kiedy pompa jest zbudowana w odpowiedni sposób to silnik cieplny będzie w stanie tak działać. Jeśli chodzi o pompy ciepła to warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Jednym z nich jest znana wszystkim sprężarkowa pompa ciepła. Ona realizuje obieg termodynamiczny. Działa on na zasadzie odwrócenia obiegu silnika. Ciepło pobiera się poprzez właśnie ciekły czynnik. Jest on pod niskim ciśnieniem. Ciśnienie jest także stałe. Czynnik termodynamiczny przedostaje się do sprężarki. Tutaj także energia wewnętrzna wzrasta.

Para, która się wytwarza oddaje ciepło oraz skrapla się w wymienniku ciepła. Później przedostaje się ona do parownika. Warto wiedziec, że pompy ciepła wykorzystują niską temperaturę. Jest ona dolnym źródłem energii cieplnej. Montuje się takie urządzenia w domach. Można wymienić ciepło przy wykorzystaniu małej ilości energii.