wentylacja mechaniczna

Bezpieczeństwo wentylacji z odzyskiem ciepła

Odpowiednia ekonomia jest niezwykle ważna w każdym domu, jeśli nasze regularne rachunki są zbyt wysokie, lub niesamowicie wędrują w górę w czasie jakiegoś okresu, to z pewnością coś jest nie tak. Bardzo dobrym przykładem takiej sytuacji są problemy niektórych domów podczas sezonu grzewczego.

Dlaczego warto wybrać wentylację z odzyskiem ciepła?

wentylacja mechanicznaWiele z nich ma ogromny problem z utrzymaniem ciepła w środku budowli, przez go generują ogromne koszta, często na których pokrycie ich nie stać. Jest to problem starej architektury i stosowanej w niej metody wentylacyjnej. Większość budowanych decyduje się na jakiś system wentylacji, gdyż jest to potrzebne, a jego może się okazać niezbyt przyjemny w skutkach. W większości wypadków wybiera się tańszą, wysoce nieopłacalną wentylację grawitacyjną, która jest odpowiedzialna właśnie za wychładzanie budynków w dużym stopniu. Wywiewa ona ciepłe powietrze, pobierając z zewnątrz to zimne, następuje tutaj kompletna strata ciepła. Polega to na różnicy ciśnień, która największa jest zimą i właśnie wtedy taka wentylacja jest najintensywniejsza. Dodatkowo z założenia, przy jej montażu pozostawia się z premedytacją wiele wad i nieszczelności, które pomagają w późniejszym procesie wymiany powietrza. Wentylacja tego typu nie jest także zbyt bezpieczna, działa ona jeszcze mocniej na wypadku pożaru, przez co dodatkowo go napędza. Dlatego też ludzie coraz to częściej odchodzą od tego systemu wentylacyjnego.

wentylacja mechanicznaCoraz bardziej popularna staje się bezpieczna wentylacja z odzyskiem ciepła, inaczej zwana rekuperacją. Polega ona na sieci kanałów, zwykle podłączonych do każdego pomieszczenia w takim domu. Wymiana powietrza następuje za pomocą części mechanicznej całego układu – rekuperatora, który zasysa świeże powietrze, ogrzewając je tym wyrzucanym ze środka. Dodatkowo instalacja taka posiada ogromną ilość filtrów, które zatrzymują bakterie, pyłki, kurze, grzyby i pleśni, co jest rozwiązaniem tworzącym niezwykle zdrową atmosferę w domu z zamontowaną tego typu instalacją. Jest ona znacznie bezpieczniejsza, niż instalacja grawitacyjna. W sytuacjach awaryjnych sprawdza się także zdecydowanie lepiej, gdyż zaczyna ona intensywnie filtrować dwutlenek węgla, dzięki czemu znacząco zmniejsza ilość trującego powietrza w domu w którym przykładowo wybuchł pożar.

Dodatkowo, można taką wentylacje zatrzymać zdalnie, co w wielu przypadkach może zapobiec nawiewaniu powietrza do środka, co z kolei ułatwia ugaszenie pożaru. Rekuperacja działa niezwykle dobrze na zdrowie mieszkańców, ale także sprawdza się w sytuacjach awaryjnych. Między innymi dlatego też cieszy się rosnąca popularnością na naszym rynku.