Szambo ekologiczne to określenie bardzo mylące. Szambo to w końcu mało przyjazne otoczeniu rozwiązanie wykorzystywane do magazynowania nieczystości płynnych, pochodzących z gospodarstw domowych. Ponadto zakłada się, że szambo to zbiornik bezodpływowy. Ekologiczne za to mają być przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Szambo z osadnikiem gnilnym
W nich przy pomocy specjalnych mieszanek likwiduje się zanieczyszczenia płynne, a stały osad zalegający na dnie usuwa się raz na dwa lata. Czym zatem byłoby takie ekologiczne szambo przydomowe plastikowe? To szambo, które posiada takie elementy jak kosze filtracyjne, osadnik gnilny, czy drenaż rozsączający. W ten sposób zanieczyszczenia dzielone są na dwie kategorie: te które da się oczyścić mogą być odprowadzane do gruntu, natomiast zanieczyszczenia stałe, osady, szlamy zostają na dnie i trzeba je wypompować, tak jak w przypadku zwykłego szamba. Dzięki temu szambo zamiast raz w miesiącu opróżnia się raz w roku, choć to zawsze zależy od tego jak duże jest szambo i ile nieczystości ląduje w nim dziennie. Szamba plastikowe są lżejsze niż betonowe, co na pewno ułatwia ich transport.
W dodatku do montażu potrzeba mniejsze ekipy. Nowoczesne szamba z plastiku są wzmacniane włóknem szklanym, przez co zyskują nawet większą odporność na uszkodzenia niż szamba z betonu. Warto zaznaczyć także, że szamba ekologiczne są bardzo szczelne, więc nie ma ryzyka, że nieczystości będą wypływać, zanieczyszczać środowisko, ani rozsiewać nieprzyjemny zapachów. Ponadto wzmocnione szambo jest odporne na warunki pogodowe oraz na nacisk – może być montowane np. pod chodnikiem. Cena takiego szamba jest niewiele wyższa niż szamba tradycyjnego, ale jednak o wiele niższa niż przydomowej oczyszczalni ścieków. W związku z tym do doskonała budżetowa inwestycja. Często jest wybierana nie tylko na działki z domkami jednorodzinnymi, ale także tymi letniskowymi. Czy szambo ekologiczne ma jakieś wady? Koszty eksploatacji szamba będą nieco wyższe niż w przypadku przydomowej oczyszczalni – przy niej osady wystarczy wypompować raz na dwa lata. Nie jest to jednak duża niedogodność biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę wraz z montażem szamba na działce.
Podsumowując, szambo ekologiczne wykonane z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym to dobra inwestycja, która szybko się zwróci. Szambo nie zagraża środowisku, jest lekkie i łatwe w montażu, a także odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy te spowodowane niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Można je montować na działkach letniskowych i całorocznych.