projektant wnętrz

Z fabryki do mieszkania

Trendy zmieniają się błyskawicznie. To, co jest popularne w danym miejscu, szybko staje sie zaadaptowane przez innych. Weźmy na przykład takie dżinsy – dzis uważane są one przez nas za podstawowy element ubioru. Mogą być eleganckie i idealnie dopasowane, dzięki czemu pięknie podkreslają kobiecą sylwetkę. Również meżczyźni noszą obecnie dopasowane jeansy, które pozwalają im zwrócić uwagę na swoje mięsnie nóg. Jednak przecież w dawnych czasach dzinsy noszone były jedynie przez robotników! Było to standardowe ubranie robocze – dzis zupełnie tak na to nie patrzymy.

Projektowanie w stylu loft

projektant wnętrzTaka adaptacja pewnych rzeczy do codzienności dotyczy wielu dziedzin. Możemy spojrzeć na przykład też na architekturę wnętrz. Spojrzmy na fabryki. Budynki wykonywano najmniejszym kosztem i nie skupiano się zupełnie na ich aranzacji – nie było to potrzebne. Miały one przede wszystkim byc funkcjonalne. Rezygnowano więc na przykład z tynkowania, decydując się pozostawić instalacje elektryczne czy przewody wentylacyjne na wierzchu. Ale takie fabryki nie zawsze dobrze prosperowały. Czasami upadały, a budynki zostawały opustoszałe. Już przeszło sto lat temu taką sytuację postanowili wykorzystać artyści, którzy, nie mając pieniędzy na wynajmowanie czy kupno własnego mieszkania, przejmowali takie opustoszałe budynki, w których organizowali własne życie.

projektant wnętrzBudynek po dawnej fabryce stawał się zarówno mieszkaniem, jak i pracownią. Było to też miejsce wystawiania prac. I braki w aranżacji zupełnie w niczym tu nie przeszkadzały – wręcz przeciwnie, stały się elementem mającym wpływ na utworzenie specyficznego klimatu miejsca. To się przyjęło. Dzisiaj niejeden projektant wnętrz z Warszawy szczyci się wykonywaniem wnętrz właśnie w takim stylu – w stylu loft. Chodzi tu o tworzenie surowych, minimalistyczych pomieszczeń, które swoich wygladem naśladują właśnie dawne fabryki. Wykorzystuje się tu cegłę, metal czy szkło, priorytet stanowią przemysłowe dodatki, a widoczna instalacja elektryczna na ścianie pełni funkcję elementu dekoracyjnego. Pamiętajmy jednak, że nie każdy budynek posiada odpowiednią konstrukcję, która nadaje się do tego stylu.

Styl loft najlepiej sprawdza się bowiem tylko w tych pomieszczeniach, które są naprawdę wysokie – a więc w kamienicach – oraz posiadają duże okna, najlepiej na całą ścianę. To właśnie okna są bowiem elementem, który pozwala na wprowadzenie wyjątkowości do takiego wnętrza. Duża ilośc światła dziennego podkreśla piękno pomieszczenia i jego surową estetykę. Bez takich okien wnętrze loftowe nie będzie robić takiego samego wrażenia.