rekuperacja

Wymiana ciepła z pomocą rekuperacji

Dbanie o świeży dostęp do powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych oraz tych użyteczności publicznej to bardzo ważna sprawa – co do tego chyba nie ma wątpliwości. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że świeże powietrze może poprawić nasze samopoczucie, a nawet polepszyć ogólny stan zdrowia.

Rekuperacja do domu

rekuperacjaNatomiast nie każdy wie, jaki jest najlepszy sposób na to, żeby zapewnić sobie odpowiednią wentylację w domu czy mieszkaniu – najczęściej otwieramy po prostu okno. Jednak w sezonie grzewczym narażamy przez to pomieszczenia na nadmierną utratę ciepła, dlatego bardzo często rezygnujemy z tego sposobu, nie zdając sobie jednocześnie sprawy z tego, jak bardzo sobie szkodzimy. Niewywietrzone mieszkanie może być przyczyną bólów głowy, nadmiernego zmęczenia, a także problemów ze snem. Istnieje na szczęście rozwiązanie, które zapewnia właściwą cyrkulację powietrza przy jednoczesnej gwarancji utrzymania odpowiedniego komfortu cieplnego domownikom – tym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli zjawisko odzyskiwania utraconego w procesie wentylacji pomieszczeń ciepła.

rekuperacjaCoraz bardziej powszechne staje się montowanie w prywatnych domach oraz w przestrzeniach publicznych rekuperatorów, które zrównoważają poziom dwutlenku węgla, dbając jednocześnie o to, żeby wewnątrz budynków nadal było ciepło. Urządzeń tych nie należy mylić z klimatyzatorami, których zadaniem jest wyłącznie utrzymanie wymaganej temperatury oraz odpowiedniej wilgotności powietrza. Rekuperatory wyposażone są w wymienniki ciepła, które – jak sama nazwa wskazuje – wymieniają ciepło – latem urządzenia te zamieniają gorące powietrze z zewnątrz budynków na chłodniejsze w wewnątrz, natomiast zimą, odwrotnie. Pamiętać przy tym należy, że rekuperacja nie jest procesem, który samodzielnie zapewni uzyskanie pożądanej temperatury w naszych domach, są one bowiem uzupełnieniem systemów grzewczych zamontowanych w budynkach. Dlatego w sezonie letnim trzeba zwrócić uwagę na to, by ograniczyć dostęp promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń, a w sezonie zimowym nie można całkowicie rezygnować z ogrzewania. Wykorzystanie jednak działania rekuperatora pozwala na generowanie dużych oszczędności energii potrzebnej do ogrzania budynku.

Ponadto, bez względu na panującą porę roku, każdy budynek powinien też być w e właściwy sposób ocieplony dobrym materiałem izolującym. Co bardzo ważne, rekuperatory wyposażone są w specjalne filtry pomagające w zabezpieczeniu przed szkodliwym smogiem – zatrzymują one nawet do dziewięćdziesięciu procent drobnych pyłków, które znalazłyby się w naszym domu po otwarciu okien.