Wybieramy projekt naszego domu jednorodzinnego

Kiedy czasami udajemy się w dalszą podróż po Polsce na naszej drodze zazwyczaj spotykamy bardzo różnorodne domy. Niektóre z nich są niezwykle piękne i harmonijnie wkomponowane w otoczenie. Widać, że właściciel dokładnie wiedział o co chodzi i na jakim budynku mu zależy. Niekiedy jednak mamy wrażenie, że chociaż projekt domu jednorodzinnego jest nawet interesujący, to absolutnie nie wpisuje się on w otoczenie. Jest pewnym dysonansem architektonicznym.
projekt domu jednorodzinnegoWciąż też jeszcze spotykamy domy jednorodzinne, które powstawały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku i mimo wielu zabiegów ich właścicieli, wcale nie grzeszą urodą. Przypominają prostokątny lub kwadratowy klocek, pokryty płaskim dachem. Za ten stan rzeczy nie można jednak winić ani architektów, ani samych właścicieli posesji. Po prostu takie były wtedy czasy i większość nie miała dostępu do dobrych projektów architektonicznych, chociaż polska szkoła architektoniczna jest ceniona na całym świecie. Co tu mówić o projektach, jeśli nie można było nawet kupić zwykłej cegły lub betonu.
Domy jednorodzinne powstawały z dużym wysiłkiem i z wyrzeczeniami. Na szczęście te czasy są już przeszłością i teraz możemy budować taki dom, na jaki pozwala nam nasza wyobraźnia i zasoby materialne. Praktycznie każde biuro projektowe oferuje nam setki jeśli nie tysiące interesujących projektów. Tylko od nas zależy jakie wybierzemy. Pamiętajmy jednak, że są to projekty gotowe. Jeśli stać nas na to i chcemy mieć projekt indywidualny, na pewno musimy za to drożej zapłacić. Wtedy dom będzie rzeczywiście skrojony do naszych potrzeb i oczekiwań. Większość z nas decyduje się jednak na projekty gotowe.

Przede wszystkim są one tańsze. Jednak istotne jest również to, że już na początku naszej przygody z budową domu wiemy jak będzie on wyglądał w przyszłości. Możemy też do gotowego projektu wprowadzić pewne zmiany. Oczywiście zgodę na wszelkie zmiany musi wydać projektant. W przypadki domu projektowanego specjalnie dla nas, takiej wiedzy na początku jeszcze nie mamy.