Energooszczędny dom, który oferuje uznaną normę energii i komfortu, będzie miał w sobie następujące cechy włączone do jego projektu: Musi być ustawiony prawidłowo na słońce. Umieszczenie powierzchni okien musi również być odpowiednie. Ściany i podłogi muszą być wykonane z materiału masowego, który jest odpowiedni do klimatu danego obszaru.
Izolacja musi być prawidłowo umieszczona i musi być poddana dokładnej ocenie dla uzyskania optymalnego efektu. W takim domu musi być również odpowiednia wentylacja naturalna, związana z prawidłowym rozmieszczeniem okien i drzwi. Podziały gruntów jeśli chodzi o energooszczędne domy powinny mieć większość ścian, które są zorientowane w odpowiedni sposób, tak by aktywnie promować tworzenie wydajnej energii domu.
Aby uniknąć konfliktu w ramach oszczędzania energii należy dbać o to by budowa domu energooszczędnego była realizowana przez specjalistów. Okna powinny być zacienione w lecie, ale wolne od cieniowania w zimie. Typ cieniowania może być regulowane lub stały za pomocą markiz i żaluzji. Okna od północy powinny być jasne. Należy unikać przyciemnianej szyby w klimacie umiarkowanym. Przy obliczaniu powierzchni przeszklenia warto wziąć pod uwagę zarówno chłodniejsze jak i cieplejsze dni.
Dla sprawnego wykorzystywania energii do prac domowych we wszystkich porach roku okrycia z roślin liściastych i pnączy, lub rolet i markiz są korzystne dla całego systemu stałego zacienienia. Ważne jest, aby umożliwić zimowemu słońcu wejść na w dom, w związku z tym stałego cieniowania powinno się unikać Powierzchnia oszklenia powinna być ograniczona do kilku procent całkowitej powierzchni ścian.
Ważne jest, aby używać odpowiednich materiałów do budowy wydajnego energetycznie domu – materiały te różnią się w zależności od klimatu, ale w klimacie umiarkowanym, muszą to być materiały, które absorbują ciepło, co zapewni stabilną temperaturę powietrza, zwłaszcza w cieplejszych porach roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej – na pewno znajdziesz takie cenne informacje w sieci internetowej.