budowa szklarni na działce

Szklarnia na działce – jak wykonać?


Szklarnia na działce – jak wykonać?

Szklarnia to dosyć mylący termin, bo sugeruje że jest to konstrukcja wykonywana ze szkła. Nie jest to jednak prawdą. Owszem, takie budynki mogą mieć ściany i sufit ze szklanych płyt, jednak znacznie częściej wykorzystuje się tutaj specjalne folie, naciągane na aluminiową konstrukcję – całość przypomina nieco namiot. Takie szklarnie szczególnie dobrze sprawdzają się przy domach jednorodzinnych.

Jak je wykonać? Jakie mają zalety?

budowa małej szklarni na działceOkazuje się, że budowa małej szklarni na działce wcale nie musi być trudna i czasochłonna. Wielu producentów sprzedaje gotowe zestawy do samodzielnego montażu lub też oferuje usługę instalacji konstrukcji u klienta. To znacznie ułatwia załatwienie sprawy. Trzeba wtedy jedynie zastanowić się nad tym jak duża ma być szklarnia i gdzie ją postawić. Taka konstrukcja nie może się oczywiście znajdować w cieniu, więc nie powinna stać bezpośrednio przy ścianie domu, czy pod dużym drzewem. Dzięki zastosowaniu specjalnych folii można zawsze zniwelować zbyt dużą ilość światła spadającą do szklarni, jednak nie można żadnym sposobem go dodać – a zakup specjalnych lamp przedroży inwestycję. Wielkość szklarni zależy od wielkości działki oraz od tego co w niej będziemy hodować. Przykładowo, marchewki czy dynia musi rosnąć bezpośrednio w ziemi.

budowa szklarni na działceJednak już pomidory czy truskawki można hodować w doniczkach. Wystarczy do szklarni wstawic stoły czy regały i już można układać sadzonki warstwowo. W ten sposób maksymalnie wykorzystać się przestrzeń. Dobra szklarnia powinna być nie tylko solidna i trwała, ale także zapewniać dobre oświetlenie, wentylację i mikroklimat dla roślin. Warto celować w te z okienkami z siatką, wywietrznikami, czy też z ,,zasłonami” zaciemniającymi. W ten sposób zapewni się wymianę powietrza w szklarni, sprawi, że nie będzie tam nadmiernie gorąco, czy wilgotno, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na rośliny i sprzyjać rozwojowi grzybów oraz bakterii. Trzeba codziennie sprawdzać stan roślin, szczególnie jeśli chodzi o wysuszone liście, przebarwienia, czy ślady pleśni na glebie, świadczące o chorobach ziemi lub roślin.

Szklarnia na działce pozwoli nam rozpocząć uprawę roślin kiedy na dworze panują jeszcze niskie temperatury. Konstrukcja chroni sadzonki przed przymarzaniem, nadmierną wilgocią, czy dzialaniem promieni słonecznych. Wydłuża okres owocowania i pozwala na sadzenie kilku tur roślin. Zimą może służyć za to do przechowywania bulw, cebul kwiatowych, czy też akcesoriów ogrodowych. Jak widać to bez dwóch zdań inwestycja godna rozważenia.