tuleje zaciskowe

Specyfika, zastosowanie i zalety tulei zaciskowej

Podczas obróbki metali stosuje się mocne uchwyty, by móc przytrzymać dany przedmiot. Wykorzystują je specjaliści z zakresu przemysłu, mechaniki i budowy maszyn. Wszystkie narzędzia do obrabiania krawędzi czy innych czynności powinny być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ podczas obróbki metali wytwarzana jest duża moc, służąca do skrawania elementów.

Czym są tuleje zaciskowe?

tuleje zaciskowe Wyróżnia się rozmaite typy tulei, jednak najpopularniejsza to ta zaciskowa. Jest elementem przytrzymującym, pewnego rodzaju uchwytem, który tworzy kołnierz wokół przedmiotu i wytwarza dużą siłę zaciskową. Mocne tuleje zaciskowe mogą być stosowane do trzymania obrabianego przedmiotu oraz narzędzia. Elementy te wytwarzają zacisk do mocowania części o kształcie cylindrycznym bądź pryzmatycznym. Aby wykonać uchwyt zaciskowy, trzeba użyć hartowanej stali narzędziowej, zapewnia ona trwałość i wytrzymałość, ponieważ narzędzia lub obrabiane przedmioty mocowane są w tulei wiele razy. Tuleja zaciskowa ma wiele korzyści dla użytkownika, kilka z nich to: uproszczenie instalacji przedmiotu obrabianego, możliwość niezawodnego mocowania części o małej średnicy oraz zastosowanie solidnych wkładek. Tuleja zaciskowa znajduje zastosowanie w inżynierii mechanicznej, narzędziach domowych i tych do profesjonalnego użytku, stolarce i obróbce metali.

tuleje zaciskowe Podczas prac stolarskich używa się jej we frezach górnowrzecionowych, wówczas utrzymuje ona frez we wrzecionie. Jednak w obrabianiu metali mocne tuleje zaciskowe są niezawodne i najczęściej spotykane. W tej branży stosuje się wiele tego typu elementów, różni je jedynie typ chwytu. Najpopularniejsze to te z chwytem cylindrycznym, jednak można spotkać także kwadratowe i sześciokątne. W automatach tokarskich wrzecionowych stosuje się tuleje zaciskowe automatyczne. Wykorzystanie danego rodzaju tego elementu zależy od zadania, jakie ma wykonywać. Jedne będą lepsze do przytrzymywania prętów, inne do mocowania narzędzi skrawających. Stosuje się je także w modelarstwie, kiedy to przytrzymują końcówki urządzeń wysokoobrotowych. Atutami korzystania z tulei zaciskowych są m.in. możliwość wielokrotnego użycia, długi okres eksploatacji.

Mają też szeroki zakres i dostępność na rynku, niezawodność i szczelność montażu, łatwość instalacji, niskie koszty zakupu oraz dobra wydajność i wszechstronność. Szeroki wybór, solidna i mocna konstrukcja oraz zapotrzebowanie doprowadziły do dużego popytu na te produkty, dzięki czemu zyskały niezachwianą popularność w różnych gałęziach przemysłu, od mechaniki aż po ciesielstwo.