listwy mdf

Solidne listwy podłogowe – rodzaje i wykorzystanie

Listwy podłogowe są bardzo ważnym elementem wykończeniowym każdego wnętrza. Pozwalają zakryć wszelkie niedoskonałości związane z położeniem paneli, czy pomalowaniem ściany. Często jednak pełnią także rolę dekoracyjną, wpasowując się w wystrój domu. Wybierając listwy przede wszystkim trzeba zdecydować się na materiał, z którego mają być wykonane.

Listwa mdf w różnych kolorach

 listwy mdfW zależności od urządzenia pomieszczenia i pełnionych funkcji można wybierać wśród tych wykonanych z drewna, metalu, mdf, pcv oraz ceramiki. Przed zakupem konkretnej listwy warto zapoznać się z jej specyfikacją oraz przeznaczeniem. Listwy wykorzystuje się przede wszystkim do zakrywania szczelin dylatacyjnych oraz stylowego połączenia obu tych powierzchni. Dodatkowo chronią dolne części ścian przed zabrudzeniami. Mimo to coraz częściej przywiązuje się wagę, aby listwy podłogowe idealnie komponowały się z wnętrzem. Dlatego producenci w swoich ofertach posiadają listwy wykonane z różnych materiałów wpływających na ich wygląd oraz typ wykończenia. Dużą popularnością cieszy się dekoracyjna listwa mdf, która dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością oraz mnóstwem wzorów. Z wyglądu przypomina listwy drewniane, jednak jest zdecydowanie szersza oraz wyższa, dzięki czemu idealnie nadaje się do dekoracji każdego wnętrza. Prosty montaż jest dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem właśnie tego rodzaju listw.

 listwy mdfRównie często wybierane są listwy metalowe. Te z kolei najczęściej stosuje się jako wykończenie wykładzin, ze względu na to, że są bardzo wąskie, niemal niewidoczne dla oka. Ciekawie będą się prezentowały w połączeniu z ciemnymi meblami oraz panelami. Nie można pominąć również listew drewnianych pojawiających się w sklepach w kilku wersjach. Dostępne jest zarówno surowe drewno, jak i polakierowane, dzięki czemu zyskuje się efekt poświaty. Wykorzystywane są tylko przy wykańczaniu drewnianych podłóg, ponieważ w innych wypadkach nie wygląda to korzystnie. Ostatnim typem są listwy PCV wykorzystywane głównie jako element dekoracyjny, dzięki możliwości podświetlenia oraz dobrania dowolnego koloru. Można je montować również na ścianach za pomocą specjalnych kołków lub klamerek. Producenci cały czas poszerzają swoje oferty listew podłogowych. Szukają rozwiązań łączących w sobie funkcjonalność z nowoczesnym wyglądem.

Dzięki wykorzystaniu wielu surowców można dopasować listwy do swojego wnętrza, nie martwiąc się o spójność stylu. Ich wygląd coraz bardziej przypomina elementy dekoracyjne, ale co najważniejsze cały czas spełniają swoją rolę ochroną.