montaż kuchni

Samodzielny montaż mebli kuchennych

Coraz więcej rodzin decyduje się na zakup gotowych mebli modułowych do swojego domu. Jest to tanie i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonanie projektu szafek na wymiar przez specjalistów. Najczęściej to właśnie kuchnia staje się miejscem urządzonym tak szybko, jak to możliwe, ponieważ pełni w mieszkaniu bardzo ważną funkcję.

Montaż kuchni a mocowanie szafek

montaż kuchniWymiana meblościanki, sprzętów kuchennych oraz innych niezbędnych przyrządów powinna zajmować jak najmniej czasu, dlatego w tym przypadku kupno gotowych szafek do montażu jest świetnym pomysłem. Poza samym wyborem modelu, który świetnie wpasuje się w urządzoną przestrzeń, ważny jest sam montaż. Wbrew pozorom nie należy on do tak trudnych zadań, jak opisuje się w wielu poradnikach. Wystarczy odrobina chęci i kilka narzędzi, by solidnie skręcić szafki i zamontować je w odpowiednich miejscach. Przydadzą się do tego na pewno miarka, ołówek, wkrętarka (ewentualnie śrubokręt), młotek, ściski i wiele innych mniejszych śrubek. Całą pracę najpierw należy rozplanować, dokładnie określić w którym miejscu ma się znaleźć konkretny element oraz sprawdzić wymiary pomieszczenia, a wszystko to można zrobić rozrysowując ułożenie mebli na ścianie. Praca jednak zaczyna się od demontażu starej kuchni. Dbając o swoje bezpieczeństwo należy odłączyć elektrykę, wodę oraz gaz, aby podczas odłączania armatury nie doszło do wycieków, czy porażenia prądem.

montaż kuchniDopiero po całkowitym zwolnieniu miejsca można przejść do montowania nowych szafek. Montaż kuchni rozpoczyna się od mocowania górnych szafek. Wtedy ma się znacznie lepsze dojście do ściany i bezpiecznie można dopasować poziom i wysokość umiejscowienia. Jeśli któryś z dolnych korpusów jest narożny, to od niego należy zacząć składanie pozostałych elementów kuchennych. Warto także od razu podłączać armaturę typu zlew, ponieważ jeśli coś nie będzie działało znacznie łatwiej jest rozwiązać problem mając proste dojście, niż rozmontowywać na końcu wszystkie szafki. Na samym końcu przychodzi pora na blat. Wszelkie wycięte krawędzie na sprzęty należy zabezpieczyć silikonem, przed dostaniem się wody. Podłączając wszystkie sprzęty kuchenne można śmiało rozpocząć korzystanie ze swojej nowej kuchni. Gotowe meble są dużym ułatwieniem i oszczędnością, ponieważ te wykonywane na zamówienie są zdecydowanie droższe.

Poza tym w małych kuchniach, gdzie nie ma miejsca na duże pojemne szafki warto samodzielnie wybrać zestaw i go zmontować tak, by spełniał jak najlepiej swoją rolę. Montaż mebli nie należy do trudnych zadań jeśli jest się do tego odpowiednio przygotowanym. A na pewno daje dużą satysfakcję, że własnoręcznie przyczyniło się do odnowienia wyglądu kuchni.