projektowanie wnętrz mieszkań

Projektowanie małego mieszkania

Każdy z nas chciałby mieszkać w dużym, przestronnym mieszkaniu, funkcjonalnym i ładnym. Niestety, wysokie ceny mieszkań skłaniają wiele osób do zakupu mniejszego niżby chcieli mieszkania, przez co pojawiają się problemy z jego zaaranżowaniem. Nie wszystko się zmieści, trzeba szukać ,,oszczędności” w przestrzeni. Tylko jak to zrobić?

Mieszkanie o małym metrażu

projektowanie wnętrz mieszkańNie tylko architekt będzie widział jak powinno wyglądać projektowanie wnętrz mieszkań o niewielkim metrażu. W sieci można znaleźć wiele ciekawych propozycji, zdjęć, poradników, które sprawią, że każdy jest w stanie wykonać to zadanie samodzielnie. Zacznijmy od omówienia kuchni. Tutaj warto postawić na szafki wiszące oraz na rezygnację ze zbędnych sprzętów. Szafki zawieszane na ścianie nie będą utrudniały przemieszczania się po kuchni. Ze sprzętów w pomieszczeniu musi się znaleźć kuchenka oraz lodówka. Pralkę można umieścić w łazience, natomiast na zmywarkę pewnie zabraknie już miejsca. Można za to kupić kuchenkę mikrofalową (zamiast piekarnika, wtedy jest miejsce na dodatkową szafkę), jak i postawić na większy, dwukomorowy zlew. W łazience natomiast koniecznie musi się znaleźć kabina prysznicowa, zajmująca jedynie połowę miejsca wanny. Jeśli chcemy mieć szafki to powinny być one wysokie, a wąskie, warto zainwestować także w półkę pod lustrem.

projektowanie wnętrz mieszkańDzięki tym dwóm rzeczom z łatwością pomieścimy wszystkie kosmetyki i środki czystości w łazience, a nadal będzie ona na tyle przestronna, na ile pozwala metraż. Jeśli chodzi o korytarz to tu warto mieć szafę z drzwiami przesuwanymi. Na korytarzu nie potrzeba wielkiej przestrzeni, a dzięki takiemu zabiegowi zyskujemy miejsce w sypialni. Szafa zajmuje miejsce od od podłogi do sufitu, więc wszyscy domownicy będą mogli pomieścić nie tylko swoje ubrania, ale również pościel, ręczniki czy dodatki. Jak oszczędzić miejsce w sypialni? Jeśli szafę przeniesiemy na korytarz to możemy mieć większe łóżko. W sypialni przyda się jeszcze stolik nocny, lampa, czy mały regał. Jeśli chodzi o kolorystykę i materiały to trzeba stawić na jasne barwy i rezygnację z litego drewna. Biel, beż czy szarości optycznie powiększą pomieszczenie. Takie uniwersalne kolory sprawdzą się w sypialniach, kuchniach i łazienkach.

Z materiałów również można wybrać jasne i lekkie drewno, na przykład sosnę, a rezygnować z ,,ciężkiego” drewna egzotycznego. Nie można także przesadzać z dodatkami, które zagracą przestrzeń i sprawią, że będzie się wydawała mniejsza niż jest w rzeczywistości. Tak przygotowane małe mieszkanie będzie wyglądało doskonale.