Poliwęglan kanalikowy

Poliwęglan kanalikowy – mnogość zastosowań

Obecnie coraz większą rolę w budownictwie odgrywają polimery, czyli materiały sztuczne. Najpopularniejszym z polimerów jest z kolei poliwęglan komorowy, zwany również kanalikowym. Przyjmuje formę sporych rozmiarów płyt, które mogą posłużyć jako zadaszenia lub przeszklenia drzwi i okien. Budownictwo to jednak nie jedyna dziedzina, w której poliwęglan ma zastosowanie. Gdzie konkretnie możemy zaobserwować wpływ tego tworzywa?

Gdzie wykorzystywany jest poliwęglan kanalikowy?

Szklarnia od zewnątrzPanele poliwęglanowe produkowane są w kilku standardowych wymiarach i określonych grubościach. Oczywiście istnieje możliwość, aby skrócić płytę do potrzebnej nam wielkości. Materiał ten przyda się szczególnie w momencie, gdy na przykład będziemy chcieli zbudować przy naszym domu zadaszenie do wiaty. Panele z poliwęglanu znajdują większe zastosowanie w budownictwie, w którym liczy się bezpieczeństwo i funkcjonalność. O ile szkło o określonych wymiarach i estetycznym obramowaniu może pełnić walory miedzy innymi dekoracyjne, o tyle powierzchnie poliwęglanu mają być przede wszystkim praktyczne. Są dużo trwalsze niż szkło, wytrzymają silniejsze uderzenia mechaniczne, takie, jak chociażby rzut kamieniem. Dlatego chętnie stosowane są w różnych zakładach pracy, takich jak hale produkcyjne, magazyny lub fabryki. W obiektach tego typu przebywa jednocześnie mnóstwo osób, więc duże szklane powierzchnie mogą stwarzać zagrożenie. Z racji większej wytrzymałości, lepiej chronią budynki narażone na akty wandalizmu. Stosuje się je więc w budynkach, które niekoniecznie pełnią funkcję reprezentacyjną, ale zawierają cenne materiały, które należy zabezpieczyć.

Poliwęglan kanalikowyPłyty z poliwęglanów zaskakująco dobrze przepuszczają światło słoneczne i izolują ciepło wewnątrz pomieszczenia. Są w stanie wytrzymać skrajne temperatury, nawet od -40 do 120 stopni Celsjusza. Znakomicie radzą sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi. Przy odpowiednim montażu wytrzymają bez uszkodzeń mrozy, deszcze, śniegi lub upały. Dobra przepustowość światła, właściwości termoizolacyjne oraz odporność na różnice temperatur i pogodę to czynniki, dzięki którym płyty te są z dużym powodzeniem stosowane w ogrodnictwie do budowy szklarni. Poliwęglan kanalikowy na wymiar służy ogrodnikom zarówno w formie zadaszenia, jak i oszklenia. Zaskakująca wytrzymałość tego materiału jest przydatna również w szeroko pojętej reklamie zewnętrznej. W tym przypadku poliwęglan służy do produkcji między innymi szyldów oraz plansz wystawienniczych. Trwałe tworzywo uchroni reklamę przed niekorzystnym działaniem pogody i sprawi, że grafika zachowa na dłużej nowy wygląd.

Poliwęglan komorowy to uniwersalny materiał, który z dużym powodzeniem stosowany jest w wielu różnych dziedzinach wymagających trwałego silnego tworzywa. Przydaje się zarówno prywatnie na terenie posesji, w zakładach pracy oraz w prywatnych przedsiębiorstwach nastawionych na usługi. Warto o nim pamiętać.