podmurówka betonowa

Podmurówka – opis i wykorzystanie

Ogrodzenie samo w sobie musi być bardzo stabilne i trwałe. Jednak to też zależy od tego jak ono będzie zamontowane. Musi to być wykonane prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, dzięki czemu unikniemy późniejszego braku stabilności konstrukcji i problemów z naprawami i konserwacjami ogrodzeń.

Podmurówka to podstawa ogrodzenia

podmurówka betonowaPrzy wielu ogrodzeniach, takich jak ogrodzenia panelowe czy siatka ogrodzeniowa, niezbędne jest dodatkowe wsparcie. Takowe oferuje trwała podmurówka z betonu. Jak ona wygląda? Na początku na wyznaczonej linii dla ogrodzenia wykonuje się wykop na kilkadziesiąt centymetrów głębokości. Następnie przechodzi się do wykonania szalunków, czyli umieszczeniu drewnianych desek ułożonych tak, że później otwór jaki tworzą będzie można zalać betonem. Potem trzeba czekać aż beton zastygnie, a szalunki można usunąć. Obecnie w sprzedaży są też gotowe podmurówki, które wkopuje się w ziemię. Są nieco mniej stabilne, jednak do lekkich ogrodzeń się sprawdzą. Taka podmurówka służy do montowania ogrodzenia, ponieważ słupy ogrodzeniowe zatapia się w betonie podmurówkowym. Sprawia także, że samo ogrodzenie nie dotyka ziemi, więc nie ma stałej styczności z jej wilgocią.

podmurówka betonowaByłoby to niekorzystne dla metalu mogącego korodować. Podmurówka sprawia także pod ogrodzeniem niem trudniej będzie się przedostać. To szczególnie ważne dla wielbicieli psów, które lubią kopać w ziemi. Wtedy otwór nie będzie na tyle głęboki, żeby psy mogły uciec na drugą stronę. Również to działa w drugą stronę, czyli ze bezpańskie i dzikie zwierzęta nie będą mogły przejść na stronę naszej działki. Podmurówka sprawia także, że ogrodzenie jest wyższe o kilkanaście centymetrów. Dzięki temu płot będzie się znajdował wyżej i zasłaniał większa część działki, zapewniając nam tym samym większa prywatność. Warto jednak zadbać także o samą podmurówkę. Beton można zakonserwować specjalnym preparatem hydrofobowym, dzięki którym będzie on odporny na działanie wody i wilgoci. Wtedy jego kolor nie będzie się zmieniał, a na betonie nie będzie pojawiał się mech, porosty, czy różne wykwity związane z grzybami. Jeśli się już one pojawią to można je usunąć, jednak nie jest to łatwe. Są to tego specjalnie przygotowane preparaty i narzędzia.

Na pewno lepiej jest zapobiegać niż leczyć, więc zabezpieczony i okresowo konserwowany beton sprawi, że podmurówka z betonu będzie niezwykle trwała i wolna od brzydkich przebarwień i wykwitów. Warto jest ją stosować do ogrodzeń żaluzjowych, panelowych, metalowych, czy różnego rodzaju siatkowanych ogrodzeń.