panel solarny

Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?

Panele fotowoltaiczne pozwalają na produkowanie prądu bez ponoszenia kosztów – darmowa energia słoneczna jest przekształcana w energię elektryczną, niezbędną do użytkowania sprzętów AGD, RTV, czy do działania domowego oświetlenia. Dzięki różnym opcjom dofinansowania można zamontować je za ułamek ceny bazowej.

Czy jednak zawsze jest możliwość montażu solarów?

panel słoneczny Czy można je łączyć z innymi instalacjami? Jak dbać o panele? Z pewnością panel fotowoltaiczny w Łochowie można zamontować na różnych budynkach, a także w gruncie. Najłatwiej jest to zrobić jeśli mamy dach spadzisty, ustawiony przynajmniej jedną płaszczyzną w stronę południa. Co jednak gdy tak nie jest? Zawsze można zamontować panele na ruchomych podstawach, które przekręcają panele w ciągu dnia, tak by ,,złapały” one jak najwięcej promieni słonecznych. Także jeśli montowane są solary na wysokich słupach (na dachach płaskich czy w gruncie) to można zastosować właśnie takie podstawy. Druga ważna sprawa to podłączenie instalacji fotowoltaicznej to innych domowych instalacji. Oczywiście w pierwszej kolejności myśli się o instalacji elektrycznej, czyli tej dzięki której możemy zapalać światło w pokoju, czy uruchamiać telewizor. Jednak prąd może być także potrzebny do ogrzewania np. pompa ciepła, mimo iż pobiera energię z gruntu czy powietrza to musi być mimo wszystko podłączona do instalacji elektrycznej.

panel solarny Podobnie rzecz ma się z ogrzewaniem na podczerwień, czy kotłami sterowanymi elektronicznie na paliwo stałe. Solary służą również do pogrzewania wody. Może to być opcja pośrednia, czyli pompa ciepła służy też do grzania wody, jak i bezpośrednia, kiedy przy basenie ogrodowym zamontowane są specjalne panele grzejące wodę. Jak dbać o panele słoneczne? Na pewno trzeba co jakiś czas zadzwonić po fachowca, który sprawdzi czy instalacja jest w dobrym stanie, nie ma drobnych ubytków, czy coś nie styka. Lepiej nie czekać aż coś się zepsuje i nagle przestaniemy mieć dostęp do darmowego prądu. Panele także warto czyścić, szczególnie wiosną, kiedy pyłki czy liście spadają i brudzą solary, co może zmniejszyć ich wydajność – powierzchnia ,,pobierania” energii słonecznej będzie mniejsza.

Podsumowując, jeśli zastanawiamy się nad montażem paneli słonecznych na dachu to warto wiedzieć gdzie najlepiej jest to zrobić, z jakimi instalacjami chcemy je połączyć oraz że trzeba dbać o panele, tak by zawsze mogły wydajnie działać. Mając to a uwadze na pewno będziemy całkowocie zadowoleni z zakupionych nowych paneli fotowoltaicznych.