Jakie materiały budowlane są potrzebne do remontu domu?

W każdym mieszkaniu przynajmniej co jakiś czas wymaga odświeżenia, a trochę rzadziej generalnego remontu. Niezależnie od tego, czy prace będą obejmowały kilka pomieszczeń i jak duże będą zmiany, przy okazji każdego remontu należy zaopatrzyć się w niezbędny do niego sprzęt i materiały budowlane.

Dobre budowlane materiały

budowlane materiałyNowe płytki, panele, czy farba to nie wszystko – aby remont sprawnie przebiegł należy zaopatrzyć się także w narzędzia, które umożliwią nam prace, odpowiednie kleje, zabezpieczenia, czy inne materiały. Przed przystąpieniem do prac remontowych należy w pierwszej kolejności przygotować plan działania i listę niezbędnych do pracy materiałów. Prace remontowe w każdym z pomieszczeń mają odmienny charakter, dlatego mogą przydać się różne materiały. Do odświeżenia ścian w salonie często nie wystarczy jedynie zakup nowej farby – po wielu latach odmalowywania na powierzchni ściany z pewnością pojawiła się już gruba jej warstwa, którą co kilka odmalowań należy usunąć, aby uniknąć spękań, obdrapań i odpadającej farby. Zatem poza farbą na liście powinny się znaleźć dodatkowo szpachelki do zeskrobania starej farby, szpachla i gładź do wyrównania powierzchni, folia i taśma malarska do zabezpieczenia podłóg, a także pędzle i wałki do malowania. Tak samo w przypadku łazienki – często nie wystarczy skucie i ułożenie nowych płytek. Konieczny może się okazać zakup nowych rur i całego osprzętu wodno-kanalizacyjnego, folii w płynie do izolacji wodnej, silikonów, fug oraz inne budowlane materiały niezbędne do przeprowadzenia prac. Sprawa z wyborem materiałów może być utrudniona, jeśli remont wykonuje się samodzielnie.

budowlane materiałyZatrudniając ekipę remontową warto zapytać ich o listę materiałów niezbędnych do przeprowadzenia prac i wykonanie wstępnego kosztorysu. Wybierając materiały warto w pierwszej kolejności zmierzyć remontowane i odnawiane pomieszczenia i zakupić odrobinę więcej materiałów niż jest potrzebne, w razie, gdyby na przykład kilka płytek okazało się uszkodzonych lub aby nie zabrakło farby na sam koniec malowania. Jeśli remont jest planowany z wyprzedzeniem warto poszukać w sklepach stacjonarnych i internetowych promocji na potrzebne do niego materiały – być może uda się znaleźć wymarzone kafelki o połowę taniej. Warto porównać oferty sklepów – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, a kupując materiały przez internet koniecznie należy doliczyć koszty wysyłki – być może korzystniejszym okaże się zakup materiałów stacjonarnie.

Remont mieszkania, szczególnie ten generalny, obejmujący wymagające pomieszczenia, jakimi są łazienka czy kuchnia morze przysporzyć wiele problemów oraz stresów, być pracochłonny i czasochłonny. Odpowiednie przygotowanie się do niego to klucz do sukcesu, dlatego tak ważne jest zaplanowanie robót remontowych, ustalenie budżetu i zakup niezbędnych materiałów.