Jakich sznurków używać do snopowiązałek?

Jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych na roli jest snopowiązałka. Służy ona do koszenia zbóż, traw i rzepaku, a następnie do układania ich w snopy, które związane są sznurkiem. Snopowiązałka jest rodzajem żniwiarki, która posiada dodatkową funkcję wiązania snopów.

Gdzie wykorzystuje się sznurki?

gruby sznur do snopowiązałkiObecnie snopowiązałki dołącza się do ciągników rolniczych – rozwiązanie to zastąpiło urządzenia stosowane w zaprzęgu konnym. Pierwsza snopowiązałka została skonstruowana w 1876 na terenie Stanów Zjednoczonych i była napędzana przez konie lub woły. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia snopowiązałki jest sznurek. W czasach PRLu był on produkowany z importowanego sizalu, którego wciąż brakowało. Niedostatek tego surowca był jednym z głośnych medialnych tematów. Obecnie sznurek może być produkowany także z polipropylenu oraz szeregu innych włókien, a dzięki kombajnom zapotrzebowanie nie jest już tak duże. Używany do produkcji sznurków polipropylen cechuje się wysoką wytrzymałością na rozdarcie, przecięcie i warunki atmosferyczne. Zmiany temperatury, woda i promienie ultrafioletowe nie wpływają na jego parametry.

sznur do snopowiązałkiSznurek ma grubość od 1 do 6 milimetrów. Sznurek wykonany z polipropylenu nie jest rozciągliwy, dzięki czemu zapewnia wysoki poziom stabilności snopów. Sprzedawany obecnie gruby sznur do snopowiązałki dostępny jest w różnych kolorach. Dostępne są nawoje o wadze od stu gramów do nawet kilkudziesięciu kilogramów. Rolnicy szukający bardziej ekologicznych rozwiązań powinni sięgnąć po sznurek jutowy. Jest on w pełni biodegradowalny i może być wykorzystany do snopowiązałki. Z przędzy naturalnej wykonuje się także sznurek sizalowy. Chociaż zastąpił go sznur polipropylenowy, ten naturalny materiał nadal jest w użyciu. Wykorzystywany do produkcji sznura do snopowiązałki polipropylen nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Jest obojętny dla środowiska. Na jednej rolce znaleźć się może nawet kilka tysięcy metrów sznurka. Ważnym parametrem sznura jest jego szorstkość, która zapobiega plątaniu. Uniwersalne sznury do snopowiązałki mogą być używane także do podwiązywania roślin i zabezpieczania folii ogrodowych.

Często stosuje się je również w budownictwie. Sznur jest pleciony z pojedynczych włókien. Jest w stanie utrzymać ciężar o masie ponad 40 kilogramów. Standardy dotyczące produkcji i jakości sznurków rolniczych opisuje norma PN-EN ISO 4167. Wysoka jakość sznurka sprawia, że nie zrywa się on podczas używania snopowiązałki i nie ma potrzeby przerywania pracy w trakcie.