projektowanie ogrodów

Jak założyć ogród z drzewami owocowymi?

W obecnych czasach bardzo popularne jest posiadanie w swoim ogrodzie drzew owocowych, których owoce będą smaczne i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Jako, że posiadanie własnych owoców wiąże się też ze względami czysto estetycznymi, toteż kluczowe jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej.

Drzewka owocowe w ogrodzie

projektowanie ogrodówNie jest to wcale łatwe zadanie, dlatego, że ze względu na czynności pielęgnacyjne, powinniśmy wiedzieć, na jakie owoce możemy sobie pozwolić. Trzeba też zawsze wziąć pod uwagę takie czynniki, jak choćby to czy w domu nie mamy alergika. Jest to o tyle istotne, że niektóre owoce przyciągają osy, a jak wiadomo, ich ukąszenia mogą generować zdrowotne komplikacje. Warto też rozważyć wynajęcie specjalistów. Projektowanie ogrodów – małopolskie, śląskie czy pomorskie to specjalistyczne placówki, które zrzeszają profesjonalnych projektantów. Czy zainwestowanie w specjalistów jest konieczne? Przede wszystkim, pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Źle posadzone drzewo może nie gwarantować takich owoców, jakich byśmy oczekiwali. Poza tym, zbyt bliskie ulokowanie domu może spowodować, że będziemy zmagać się z plagą os. Profesjonalne usługi projektanta pomogą w taki sposób zorganizować przestrzeń, by zarówno krzewy, jak i drzewa były oddalone w odpowiednich odległościach od siebie.

projektowanie ogrodówPozwoli to na ich swobodny wzrost, bo należy pamiętać, że każda odmiana ma swoje wymagania związane z ilością wody, czy słońca. Które z owoców są polecane do przydomowego ogrodu? Bardzo popularne są czereśnie, czy grosze, a także jabłonie. Jeśli chodzi o krzewy, wielu projektantów poleca agrest. W związku z dostępnością do różnych rodzajów wymienionych roślin, ważne jest także, by w pełni zrozumieć wszystkie czynności pielęgnacyjne, które pomogą w tworzeniu pięknego miejsca. Polski klimat charakteryzuje się sporą zmiennością, co wpływa znacznie na dostęp do wody. Odpowiednie nawadnianie drzew, czy krzewów jest obowiązkiem, a także wymaga czasu. Projektant pomoże nie tylko zaplanować wygląd naszego ogrodu, ale powie też, w jaki sposób dbać o rośliny. Istotne jest także, by pomógł nam skonstruować kosztorys całego ogrodu. W zależności od gatunku konkretnej rośliny, inaczej może prezentować się jej cena.

Z tego też powodu warto jest zainteresować się wpierw skonstruowaniem projektu z uwzględnieniem dostępnych funduszy. Tylko wtedy będziemy wiedzieć na co jesteśmy w stanie sobie pozwolić, a będzie to też idealny sygnał dla projektanta, który pozna zakres swoich możliwości. Założenie ogrodu z uwzględnieniem drzew i krzewów owocowych jest procesem, który skutkuje na lata. Z tego też powodu opłaca się zaufać profesjonalistom.