balkony w bloku

Jak przegonić ptaki z balkonu?

Zabrudzony odchodami balkon to zmora wielu mieszkańców miast. W wielu przypadkach sprawcami są gołębie, choć również sroki, czy wróble potrafią przylatywać do mieszkań w poszukiwaniu miejsca na gniazdowanie, czy też pożywienia. Niestety, to nie tylko ładne ptaki, które można podziwiać, ale też szkodniki, które niszczą nam balustrady, płytki, a nawet meble wystawione na balkonie. Szorowanie wszystkiego zajmuje sporo czasu, wymaga wysiłku i na pewno nikt nie chciałby go cyklicznie powtarzać.

Metoda na ptaki

blokDlatego też lepiej postawić na prewencję, czyli odstraszanie ptaków, tak by nie chciałby siadać na naszym balkonie. Jak to zrobić? Jednym z polecanych produktów jest mocna siatka na balkon bezinwazyjna. To zazwyczaj biała siatka o małych oczkach, mocowana na zewnętrznej krawędzi balkonu. Przypięta jest do balustrady, sufity jak i ścian. Dzięki temu ptaki fizycznie nie będą miały możliwości wlecenia na nasz balkon, ani nawet przysiądnięcia na balustradzie, w związku z tym nie napaskudzą. Siatka jest też zabezpieczeniem dla właścicieli kotów – chroni je przed upadkiem z wysokości. Druga opcja to zamontowanie naklejek na oknach bądź plastikowych figurek na barierce przypominających ptaki drapieżne. Może to być sokół, jastrząb, czy chociaż sroka, której gołębie nie lubią. Ptak, widząc zagrożenie nie będzie chciał przylecieć w dane miejsce.

balkony w blokuTakie produkty nie są drogie i każdy może je zamontować samodzielnie, w przeciwieństwie do siatki. Trzecia opcja to odstraszacze dźwiękowe. Specjalny nadajnik emituje dźwięki nieprzyjazne zwierzętom. Będą je słyszały z oddali i zmienią kierunek lotu, tak by być możliwie jak najdalej od źródła nieprzyjemnego hałasu. Często stosuje się je w miastach np. na budynkach ratusza i w okolicach pomników, na które często siadają gołębie a na których nie zamocuje się siatki czy kolców. Popularne są także kolce na gołębie. To elastyczne paski z wystającymi ,gwoździami”, które mocuje się na parapetach, dachach, czy barierkach. Ptak nie może na nie usiąść, a jednocześnie kolce nie zrobią im krzywdy, więc to rozwiązanie humanitarne. W specjalistycznych sklepach można znaleźć też odstraszacze zapachowe.

Podsumowując, można szybko i skutecznie pozbyć się niechcianych gości na balkonie. Służą do tego siatki, kolce, sztuczne ptaki drapieżne, jak również odstraszacze zapachowe i dźwiękowe. Jeśli nie wiemy jaka opcja będzie dla nas odpowiednia to warto skonsultować się z ekspertami. Wtedy zaoszczędzimy czas i pieniądze, dostając przy tym najlepszy jakościowo produkt.