najlepsza piaskownica

Jak dbać o place zabaw?

Place zabaw to miejsca chętnie odwiedzane przez najmłodszych. Dzieciaki chętnie zjeżdżają na zjeżdżalniach, wspinają się po linach, czy bujają na huśtawkach. Taki plac można urządzić nie tylko w parku miejskim, czy przy przedszkolu, ale także w przydomowym ogrodzie. Zanim to się jednak stanie to warto zastanowić się nad tym jak się dba o takie urządzenia zabawowe, tak by ułatwić sobie pracę na przyszłość.

Bezpieczne, atrakcyjne place zabaw

piaskownica drewnianaBlisko bramy, furtki lub miejsca z szerokim przejazdem powinna znaleźć się piaskownica. Dlaczego? Ponieważ piasek w niej musi być cyklicznie wymieniany. Nie da się go oczyścić jak wody w basenie, a wiadomo, że zbierają się na nim drobnoustroje, błoto, liście i inne zanieczyszczenia. W związku z tym warto ustawić piaskownicę tak, by był do niej swobodny dostęp. Dobrym pomysłem będzie też zakup specjalnej osłony. Pokrowiec na piaskownicę drewnianą ochroni ją przed zniszczeniem. Można ją nakryć kiedy pada deszcz lub śnieg, jak i zawsze wtedy kiedy po prostu piaskownica nie jest używana. W ten sposób do piasku nie będą się przedostawały zanieczyszczenia, a dodatkowo drewno będzie chronione przed czynnikami zewnętrznymi np. wilgocią i promieniowaniem UV. Jak dbać o huśtawki? Tu przede wszystkim trzeba sprawdzać stan lin/łańcuchów jak i ich mocowania.

najlepsza piaskownicaZ czasem haki mogą się wyrobić, przerdzewieć, przez co nie będą dobrze trzymały huśtawki. Same liny mogą się przetrzeć, natomiast siedziska połamać (plastik) lub pojawiają się drzazgi i odpryski farby (drewno). Trzeba zatem cyklicznie pokryć huśtawkę preparatem na rdzę, sprawdzić liny i zakonserwować i wygładzić siedzisko z drewna lub je wymienić na nowe. Co ze zjeżdżalniami? Tu na pewno liczy się ich stabilność. Nie wszystkie są przytwierdzane do ziemi kotwami i betonowane – czasem są wolnostojące. Warto dbać o to by zawsze były ustawione na stabilnym podłożu, tak by się nie przekrzywiały. Trzeba patrzeć też na łączenie drabinki z samą ślizgawką – czy wszystko jest nadal solidne i mocno trzyma. Dobrze jest też sprawdzić teren wokół zjeżdżalni – w jakim stanie jest mata, sztuczna trawa, czy ziemia w miejscu w którym maluch staje na ziemię po zjechaniu ze ślizgawki.

Nie da się ukryć, że plac zabaw to fantastyczne miejsce rozrywki dla każdego malucha. Jednak żeby mu dobrze służyło i mógł się na nim bezpiecznie bawić, to trzeba zadbać o odpowiednią konserwację urządzeń. Inwestycja w specjalne pokrowce, środki na korozję, czy solidne mocowania na pewno zaprocentuje w przyszłości. Nie kosztują one wiele, za to wiele zmieniają.