Ile kosztuje wynajęcie magazynu?

W obecnym czasie wiele firm poszukuje coraz to nowych sposobów, które pozwoliłyby im na znaczne obniżenia kosztów utrzymania firmy. Coraz częściej więc firmy starają się wynajmować przestrzeń magazynową czy też biurową, gdyż jest to znacznie tańsze niż jej zakup i spłacanie rat kredytu. Zanim jednak podejmie się decyzję o wynajmie, warto wiedzieć, jakie konkretnie koszty są z tym związane. Oczywiście to ile będzie kosztował taki wynajem, będzie zależne przede wszystkim od miejsca zlokalizowania magazynu.

Wynajęcie magazynu – jakie to koszty?

Niemal równie ważne, co położenie magazynu w danym mieście jest to, w jakim jego punkcie jest on położony. To właśnie może decydować o tym, czy będzie się opłacało wynająć logistyczne magazyny – wynajem w Bydgoszczy wydaje się być wyjątkowo opłacalny. Z całą pewnością, w tym konkretnym mieście koszty wynajmu są znacznie bardziej opłacalne niż w warszawie. W przypadku tego miasta, koszty wynajmu powierzchni około 100 m/2 mogą nawet dochodzić do 7000 złotych. Oczywiście, nie jest to kwota końcowa, gdyż trzeba do niej doliczyć opłaty za zużycie prądu, wody, czy też inne opłaty czynszowe. Jednocześnie, w przypadku jeszcze większych powierzchni, koszty te mogą jeszcze bardziej wzrosnąć, nawet do powyżej 12 tysięcy. Dodatkowo, należy również pamiętać o kosztach utrzymania i zakupie odpowiedniego sprzętu koniecznego do właściwego funkcjonowania magazynu. Biorąc to wszystko pod uwagę, z całą pewnością wynajem magazynów w mniejszych miastach, jest znacznie bardziej opłacalny. W miastach takich jak Bydgoszcz czy Lublin, koszty wynajmu mogą być nawet o 50 % mniejsze niż w Warszawie.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że dla wielu mniejszych firm koszt wynajmu magazynu nawet w Warszawie będą jedyna rozsądną, dostępną opcją. Wszystko z względu na fakt, że koszty zakupu magazynu czy jego budowy, są obarczone jeszcze większymi opłatami miesięcznymi, związanymi z koniecznością płacenia miesięcznych rat zaciągniętego na zakup materiałów, kredytu. Koszty utrzymania firmy z roku na rok coraz bardziej rosną. Z tego też względu, wielu właścicieli firm poszukuje skutecznego sposobu na zmniejszenie tych kosztów. Wydaje się, że jednym z lepszych jest bez wątpienia wynajęcie odpowiedniej przestrzeni biurowej czy też magazynowej, zamiast jej zakupu. Pozwala to na znaczne ograniczenie miesięcznych kosztów utrzymania firmy. Dodatkowo, może to być jedyny sposób na faktyczne rozpoczęcie działalności przez mniejsze, nowo powstałe firmy, dla których koszty budowy własnej siedziby mogą być zaporowe.