kompozytowa deska ogrodzeniowa

Czy warto zastąpić deski drewniane kompozytowymi?

Bardzo efektownie prezentują się ogrodzenia, w których wypełnienie przęseł jest zrobione z desek różnej szerokości. Niektórzy decydują się na zastosowanie klasycznej tarcicy nieobrzynanej, a inni na bardziej wyszukane rozwiązania. Z płotami tego typu zawsze jest jeden problem – wymagają one regularnej konserwacji.

Kompozyt o dobrych parametrach

kompozytowa deska ogrodzeniowaNiewykonanie odpowiedniej impregnacji często skutkuje tym, że desko powoli zaczynają ulegać korozji, a w perspektywie kilku lat przestają zachwycać oko i ulegają zniszczeniu. Na szczęście producenci materiałów budowlanych znaleźli dla nich doskonałą alternatywę. Powstał bardzo ciekawy materiał, który w doskonały sposób imituje prawdziwe panele drewniane. Kompozytowa deska ogrodzeniowa – bo tak nazywa się nowoczesny komponent – doskonale imituje drewno. Posiada jednak znacznie lepsze parametry techniczne, a co za tym idzie, jej stosowanie w perspektywie czasu jest znacznie bardziej korzystne, niż w przypadku klasycznego drewna. Specjalnie uformowana mieszanka mączki drewnianej oraz polichlorku winylu sprawia, że producenci materiałów budowlanych uzyskali bardzo trwały materiał. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania, dzięki czemu przez bardzo długi czas zachowuje swój unikalny wygląd. Najważniejszą cechą, która odróżnia naturalne deski od tych kompozytowych jest to, że tworzywo jest praktycznie nienasiąkliwe.

kompozytowa deska ogrodzeniowaDodatek polichlorku winylu sprawił, że panele nie są higroskopijne, a woda pochodząca z opadów atmosferycznych po prostu po nich spływa. Dzięki temu deski nie pęcznieją i nie puchną, a zamiast tego zachowują swój kształt przez bardzo długi czas, bez konieczności corocznej impregnacji i odnawiania. Szeroki wybór barw oraz faktur sprawia, że w sklepach można znaleźć praktycznie dowolny odcień desek ogrodzeniowych, dopasowując ich rodzaj do własnych upodobań i oczekiwań. Montaż paneli jest bardzo prosty, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na to, że nie potrzeba do tego żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy ręczna piła tarczowa do docinania oraz wiertarka wyposażona w wiertło do drewna, aby zamocować deskę do słupków nośnych. Wybierając odpowiednie dla siebie deski ogrodzeniowe, warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną producenta.

Na kompozyt niekorzystnie działa nadmierne nasłonecznienie, dlatego bardzo dobrze, jeśli wybrany rodzaj paneli posiada specjalną powłokę, która zabezpiecza go przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Znacznie wydłuży to proces odbarwiania się desek i sprawi, że przez dłuższy czas będziemy mogli cieszyć oko perfekcyjnym ogrodzeniem.