Czy dachy kryte strzechą są naprawdę ekologiczne?

Od pewnego czasu, ponownie bardzo dużą popularnością, zaczęły się cieszyć te rodzaje dachów, które zostały pokryte strzechą. Wpływa na to jednak przede wszystkim praktycznie legendarny poziom ekologiczności takiego właśnie pokrycia dachowego. Wynika on przede wszystkim z zastosowanych metod, do stworzenia takiego właśnie pokrycia dachowego.

Dachy ze strzechy – ekologiczne czy nie?

Istotny jest bowiem fakt że do stworzenia takiego pokrycia dachowego, nie są wykorzystywane żadne rodzaje spoiwa, które mogłyby negatywnie oddziaływać na środowisko. Aby tak jednak było, zadanie utworzenia takiego właśnie pokrycia dachowego należy zlecać profesjonalistom, którzy jasno wskazują na niewykorzystywanie przez nich żadnych, potencjalnie negatywnie oddziałujących na środowisko metod. Te, które mogłyby najbardziej negatywnie skutkować zagrożeniem dla środowiska, to te wymagające do związania ze sobą poszczególnych wiązek słomy, to przede wszystkim szczególnie szkodliwe, syntetyczne rodzaje kleju. Zamiast tego, do wiązania ze sobą poszczególnych wiązek trzciny, wykorzystany powinien być po prostu odpowiedni rodzaj elastycznego drutu, jak również pewne rodzaje substancji, które w trzcinie naturalnie się znajdują. Dzięki temu, ekologiczny dach kryty strzechą jest jak najbardziej możliwy do uzyskania w wielu różnego rodzaju sytuacjach.

Zamiast różnego rodzaju, potencjalnie bardzo szkodliwych, syntetycznych substancji wiążących, montażyści takiego właśnie rodzaju pokrycia dachowego wykorzystają przede wszystkim również naturalne właściwości trzciny. Chodzi tutaj o znajdującą się w łodygach trzciny krzemionkę, która jest wydalana w sytuacji przedłużonej ekspozycji na ciepło, czyli na przykład nasłonecznienie. Powoduje ona, że poszczególne wiązki strzechy są idealnie ze sobą związane takim naturalnym rodzajem spoiwa, które zapewnia odpowiedni poziom trwałości dachowi nawet przez okres dochodzący do 100 lat. Jak widać, stworzenie ekologicznego w pełni pokrycia dachowego jest w pełni możliwe, pod warunkiem oczywiście, że podstawowym budulcem użytym do jego stworzenia będzie trzcina. Od pewnego momentu, baczną uwagę zwraca się na wykorzystywanie tych najbardziej ekologicznych metod budowy, również gdy mowa jest o budowie dachu. Wszystko po to, aby upewnić się, że dach okaże się przede wszystkim bezpieczny dla środowiska, ale i dla ekip, które zajmować się będą jego montażem. Takie cechy posiadają z pewnością coraz bardziej popularne wraz z biegiem czasu, dachy, które pokrywane są strzechą, z którymi spotkać się można coraz częściej.