drukowanie UV

Co to jest druk UV i gdzie się go wykorzystuje?

Świat wymusza coraz to nowe technologie. Idzie do przodu w każdym aspekcie. Powstają coraz to ciekawsze metody oraz rozwiązania, również w zakresie drukowania. Istnieje bowiem potrzeba, by obrazy i litery pojawiały się na każdym rodzaju powierzchni, nie tylko kartce papieru o regularnych kształtach. Pomaga w tym druk UV, który zwłaszcza na szkle wygląda niezwykle efektownie. Na czym polega ta metoda i gdzie jest wykorzystywana najczęściej?

Drukowanie UV na szkle

drukowanie UVWydruk jest dziś powszechnie stosowany. I nie chodzi tu tylko o drukarki atramentowe, a o drukowanie UV. Ma ono bowiem wiele zalet. Najważniejszą z nich jest odporność i wytrzymałość. Kolorów nie zniszczą czynniki atmosferyczne, choćby deszcz, wiatr i promienie słoneczne, ale też wilgoć. I dlatego metoda ta znalazła zastosowanie m.in. w druku banerów reklamowych, szyldów, tablic informacyjnych montowanych na zewnątrz. Tusz wykorzystywany w procesie druku jest naświetlany za pomocą promieni UV, które emitują specjalne lampy LED. W ten sposób jest on polimeryzowany. Nadruk jest odporny na ścieranie i zarysowania bez potrzeby zabezpieczania go laminatem czy lakierem. Z powodu swoich unikalnych właściwości druk UV jest coraz częściej wykorzystywany w produkcji paneli szklanych, jakie montuje się na ścianach w kuchni, łazienki czy garderoby.

drukowanie UVZdobią one również pomieszczenia biurowe oraz sale konferencyjne. Drukowana na nich grafika jest wyraźna, ma bardzo intensywne kolory i przez bardzo długi czas zachowuje swoje właściwości dekoracyjne. Druk UV możliwy jest do wykonania na powierzchniach wielkoformatowych, ale też na małych elementach (np. tabliczkach teleadresowych). Dzięki tej technologii możliwe jest wykonanie druku wypukłego, który będzie możliwy do przeczytania przez osoby niewidome lub słabowidzące. Ale szkło to tylko jeden z materiałów, na którym może być wykonany nadruk UV. Jest to możliwe również na płycie meblowej MDF, płycie wiórowej i OSB, drewnie, aluminium, kartonie, pleksi. Nie ma przeszkód, by tego rodzaju technologia była wykorzystana do druku na papierze, kolorowej folii samoprzylepnej czy lnie. Zaletą drukowania UV jest również szybkość wykonania wydruku. Jest on gotowy natychmiast.

Nie potrzebuje czasu, by schnąć. Może być niemal od razu przekazany do dalszej obróbki (przycinania, oklejania) lub też oddany w ręce klienta. To sprawia, że czas produkcji ulega znacznemu skróceniu, co bardzo docenia się w dzisiejszym świecie. Liczy się też jakość, a ona w przypadku tego rodzaju technologii jest na najwyższym poziomie.