architekt wnętrz

Architekt wnętrz i styl orientalny

Daleki Wschód to dla nas mistyczna i tajemnicza kraina. Większość z nas nigdy nie podróżowała tak daleko, więc tamtejsza kulturę, sztukę i język znamy tylko z książek i z filmów. Kultura chińska jest zdecydowanie różna od naszej, zatem i styl orientalny we wnętrzach będzie czymś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy.

W czym pomoże architekt wnętrz?

architekt wnętrzKiedy w polskich domach dominuje styl zachowawczy, uniwersalne barwy i prosty, użytkowy styl mebli, przywodzący na myśl styl skandynawski to w chińskich domach dominuje kolor, dekoracyjność, wzorzyste materiały. Styl orientalny to przede wszystkim bogactwo barwy. Ognista czerwień, intensywny fiolet, czy słoneczny pomarańcz znajdują się w każdych wnętrzach. Często są one nawet łączone ze sobą, bo kontrasty kolorystyczne determinują styl chiński. Kolor znajdziemy dosłownie wszędzie. Ozdobne tapety, ciężkie zasłony, meble czy zasłony – wszystko będzie dekoracyjne i wyraziste. Nie ma tam miejsca na biel, pastele, czy delikatne odcienie. Jeśli chodzi o meble to wykonywane są z ciemnego drewna egzotycznego, takiego jak heban czy palisander.

architekt wnętrz Wyposażenie wnętrz orientalnych możemy podzielić na dwie kategorie. Albo meble mają prostą konstrukcje i ozdobne malunki albo mają jednolity kolor, ale ich kształt, szczególnie zakończenia (gałki, uchwyty, wezgłowia, nogi od stołu), jest dekoracyjny. Wnętrze orientalne może się wielu osobom wydać przeładowane, ciężkie, przygnębiające. Co możemy z tym zrobić? Dobry architekt wnętrz może dobrać odpowiednie dodatki, na przykład jasne poduszki do ciemnego łózka, białe firanki do purpurowych zasłon, czy kremową pościel do sypialni. Coraz częstszym zabiegiem stosowanym w takich wnętrzach jest przemalowanie ścian na biało i wybranie podłogi z jaśniejszego drewna. Dzięki temu pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze, większe i nie tak przeładowane. Zawsze możemy dodać do ściany jakąś naklejkę czy użyć szablonów malarskich z motywem smoka czy z chińskim alfabetem. Nie należy zapominać o dekoracjach. Popularne są motywy egzotycznych kwiatów, na przykład lotosu, motywy zwierzęce, folklorystyczne, lokalne wzornictwo, sprawdzą się drzewka bonsai i pachnące kadzidełka. Ciekawą rzeczą jest fakt, iż styl japoński jest zupełnie inny niż styl chiński.

Przypomina on orientalną wariację na temat stylu skandynawskiego. Dominują tam jasne kolory, naturalne drewno, prostota i minimalizm. Brak tam dekoracji i jaskrawych kolorów. To dobra opcja dla wielbicieli orientu, którzy jednak nie przepadają za przeładowanymi i ciemnymi wnętrzami.